EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Tesla Rožnov (Tesla Rožnov )

Beschreibung: matematické logické funkce a kybernetické sytémy

Určité LOGICKÉ OPERACE v počítačích (či dalších elekronických přístrojích) vykonávají LOGICKÉ ČLENY - pokud na tuto jednotku nahlížíme z matematického hlediska - což je vlastně synonymum pro konkrétní součástku z technického hlediska nazývanou HRADLO.

Funkci hradla například vykonávají tranzistory (v určitém zapojení) - jednodušší elekronické součástky jako diody mají svou funkcí blíž kupeckým počtům - což je ovšem také často potřeba.

KYBERNETICKÝ SYSTÉM

Jakkoli kybernetika zní elektronicky nebo roboticky - nemusí tomu tak být vždy. Jako kybernetický systém - by asi v tom nejširším slova smyslu lze pojímat například o obyčejný rybník. Z tohoto úhlu pohledu lze například kybernetiku pojímat jako nauku o tocích různého druhu - tedy i těch vodních a jejich řízení. I když zmíněnými toky jsou zpravidla míněny toky jiného druhu - například toky informací, sdělení, různého zboží - nebo pracovních úkonů - zejména v souvislosti s různými formami řízení - především samočinným, nastaveným, automatickým.


LOGICKÉ MATEMATICKÉ FUNKCE - ROZDĚLENÍ

1/

SUMA (pouhý souhrn) - odpovídající součástky: prostý vodič, odpor - rezistor, cívka - induktor, kondenzátor - kapacitor

Tou základní, nejpřirozenější matematickou funkcí je - sčítání či součet.

Pokud se zkoumání součtu pojme v jisté posloupnosti - pak součtem v nejširším slova smyslu by měla být celá suma.

Možná poněkud ilustrativní příměr - dejme tomu - padne rozhodnutí upéct ovocný koláč - například hruškový, alternativně jablkový - nebo dokonce smíšený.

Z matematického vnímání bude správně - pokud budou k sehnání hrušky, ale i jabka - nebo dokonce zde nebude vůbec nic. I takový může být souhrn - či suma.

2/

(prostý) matematický SOUČET: odpovídající součástky: polovodiče, například DIODA

Ale řekněme - že na stáncích je všechno jak má být a necháme si napočítat hrušky - podle prvotního výběru. Zabaleno, naváženo - podtrženo - je zde součet (tedy spíš účet) - zbývá zaplatit. Takový je princip matematické funkce součet - možná přesněji - součet zvoleného výběru.

3/

LOGICKÝ SOUČET - odpovídající součástky: řiditelné polovodiče jako je např. TRANZISTOR

Další funkcí v posloupnosti by měl být logický součet - čímž kupecké počty vystřídá matematická logika. Z úhlu matematické logiky je špatně - pouze pokud na trhu žádné ovoce není k mání. Pokud se nakoupí hrušky, jabka nebo obojí - je správně - koláč se dá upéct.

Znak pro tuto funkci je také "OR" neboli "nebo" - pokud se nakoupí cokoliv příhodného - je správné.

---

Zajímavý průnik s funkcí logický součet - má další funkce - funkce logický součin - zkráceně psaná "AND". Tímto průnikem je pouze varianta obojí - péci lze tedy pouze koláč smíšený - tedy hruškově jablkový.

4/

Další funkcí v posloupnosti by měl být exkluzivní logický součet. Slovně by se tato funkce dala shrnout jako - "buď to - nebo ono - ale nikdy obojí". Jeden den tedy asi bude hruškový koláč - další den třeba jablečný závin - ale se míšeným pečivem se nepočítá.

EXKLUZIVNÍ LOGICKÝ SOUČET - odpovídající součástky: TRIAK, TIRISTOR

Možná není od věci srovnání logických funkcí s některými elektronickými součástkami. Tak souhrnnou sumu lze přirovnat k pouhému vodiči - který propouští jakýkoliv přiměřený proud obojím směrem. Matematický součet - by se dal poměrně dobře přirovnat k polovodiči - diodě - která propouští proud pouze jedním směrem. Patrně ještě názornější by asi byl příměr s kupeckými počty - kde jsou připouštěny pouze přirozená čísla.

Logický součet by se snad dal přirovnat k součástce tranzistor - která vlastně zahrnuje dva polovodiče a Exklusivní logický součet by mohl poněkud připomínat tyristor - i když příměr s těmito součástkami již není zdaleka tak názorný jako je tomu s diodou.

Ale zpět ke kybernetickým systémům. Za jednoduchý kybernetický systém lze považovat například radiopřijímač krystalka - i když usměrňovací hrotová dioda - neboli detekční krystal - a filtrační kondenzátor mají poněkud jiné uplatnění než například stavidlo a přepad u rybníka. Co se týče funkcí matematické logiky tak oba svým způsobem kybernetické systémy - tedy rádio krystalka a rybník lze přirovnat nejlépe k matematickému součtu - jelikož zde jsou přítomny dva regulační prvky.





Datum:

Autor: JT
Beigetragen: Jan Tomášek



Eingegeben: 23.1.2022





Processing time: 14 msec.
IP address = 18.189.193.210
desktop version