EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Královo Pole (staré nádraží) (Královo Pole (staré nádraží))

Beschreibung: Cooke a Wheatstone elektrický telegraf

První nápady na elektrický telegraf pocházely z roku 1753 a počítaly s využitím elektrostatických průhybů pithových kuliček. V roce 1804 následovaly návrhy na zařízení na principu elektrochemických bublin v kyselině od Campilla v roce 1804 a von Sömmeringa v roce 1809. [


ELEKTRICKÝ PŘENOS NA DELŠÍ VZDÁLENOST

První experimentální telegrafní systém na větší vzdálenost byl ELEKTROSTATICKÝ RONALDSENŮV TELEGRAF z r. 1816.


Ronalds nabídl svůj vynález britské admiralitě, ale byl odmítnut jako nadbytečný , stávající optický telegraf spojující admiralitu v Londýně s jejich hlavní flotilovou základnou v Portsmouthu byl považován za zcela postačující.

ELEKTROMAGNETICKÝ DÁLKOVÝ TELEGRAF

Nakonec byly elektrostatické telegrafy opuštěny ve prospěch elektromagnetických systémů.


První elektromagnetický telegraf vytvořil ruský vědec Pavel Lvovič Schilling v roce 1832. Veřejná demonstrace přístroje se konala v Schillingově bytě 21. října 1832. Paul Schilling také vyvinul originální kód, ve kterém každé písmeno abecedy odpovídalo určité kombinaci symbolů, které se mohly projevit v černobílých kruzích na telegrafním aparátu. Schillingův experimentální systém počítal s vytvořením telegrafu mezi Petrohradem a Kronstadtem, ale nikdy nebyl dokončen. Další operativní elektrický telegraf (Gauss a Weber, 1833) spojil Göttingenovu observatoř s Fyzikálním ústavem asi 1 km daleko během experimentálního zkoumání geomagnetického pole.

COOKE and WHEATSTONE TELEGRAPH

První komerčně využívaný telegraf byl na bázi patentu Cooke a Wheatstone ze dne 10. června 1837. V červenci téhož roku byla demonstrována na Londýnské a Birminghamské železnici. V červenci 1839 byl instalován pětipólový systém, který poskytoval signalizaci na rekordní vzdálenost 21 km na úseku Great Western Railway mezi londýnským nádražím Paddington a Západním Draytonem. Ve snaze získat železniční společnosti, aby převzaly jeho telegraf v širším měřítku pro železniční signalizaci, byl Cooke několikrát odmítnut ve prospěch známější, ale kratšího dojezdu, parní pneumatické signalizace. I když byl jeho telegraf převzat, byl považován za experimentální a společnost vycouvala z plánu financovat rozšíření telegrafní linky na Slough.

Přesto telegrafní linka na úseku Great Western Railway znamenala průlomový počin pro elektrickou telegrafii.



Pro autora patentu Cookeho z této realizované telegrafní linky podél železnice vyplynulo jisté omezení k otevření telegrafního spojení pro veřejnost.

Zobrazování písmen abecedy - tety vlastní telegrafické zprávy probíhalo na principu otáčení magnetických střelek (nazývané také magnetické jehly) tak - že dvě magnetické jehly ukazovaly na příslušné písmeno abecedy.


MORSEHO TELEGRAF

Jen několik let po patentu Cookem a Whitstonem z 1837 byl v roce 1840 ve Spojených státech patentován elektromagnetický telegraf Samuelem Morsem. Telegrafní přístroje Schilling, Gauss-Weber, Cook-Wheatstone patří k elektromagnetickému aparátu typu spínače, zatímco Morseovka byla elektromechanická. Velkou zásluhou Morse je vynález telegrafního kódu, kde písmena abecedy byla reprezentována kombinací krátkých a dlouhých signálů - "teček" a "čárek".


V Rusku pokračoval v práci P. L. Schillinga B. S. Jacobi, kterýv roce 1839 postavil psací telegrafní aparát a později v roce 1850 telegrafní přístroj pro tisk dopisů.

Datum:

Autor: JT koláž
Beigetragen: Jan Tomášek



Eingegeben: 29.7.2021





Processing time: 9 msec.
IP address = 3.14.129.216
desktop version