ČKD Praha (ČKD Praha)Popis:
pravidlo tří kolmostí - elektrická síla - magnetická indukce a sílaPRAVIDO TŘÍ KOLMOSTÍ
Pro určení směru tří složek elektromagnetického pole - tedy elektrické složky - magnetické intenzity - či magnetické síly jako pomůcka může například posloužit pravidlo pravé ruky. V tomto případě by palec měl ukazovat směr elektrické síly (a intenzity) - k palci kolmé ostatní prsty pak směr magnetické indukce a do dlaně by pak měla směřovat magnetická síla.
JEDNODUCHÝ VODIČ
Jenže zaručenost tohoto pravidla může být v řadě případů poněkud problematická. I v celkem přehledném případě jednoho vodiče vodiče magnetická indukce kolem osy přímky vytváří jakési (kolmo postavené) prstence - což je sice druh kolmosti - ale ne tak důsledný jako například by byla přímka.
Některé vzorce pak dále uvádí matematicko - fyzikální vztahy s proměnlivími úhly (od 0 do 90ti stupňů) například mezi elektrickou složkou a magnetickou indukcí.
CÍVKA
Třeba cívka je o poznání složitější druh vodiče než například přímý vodič - takže matematicko - fyzikální vztahy by zde byly ještě složitější. Jistou komplikací je například fakt - že elektrický proud se sice spíše projevuje v ose cívky - ale elektřina prochází spirálou cívky- Elektrostatická síla náboje se navíc dělí na tzv. vázanou složku - upotřebenou v rámci elektrické proudu a volnou složku - působící vně vodiče.
Z důvodu výše zmíněných komplikací je zde (dejme tomu)
NÁHRADNÍ SCHÉMA ELEKTROMAGNETICKÉHO POLE PRO CÍVKKU
kde je
elektrická složka
-------------------
zjednodušena jak
(elektrická) RYCHLOST "v" v ose cívky a měla by nahrazovat působení elektrické síly ve spirále
a
magnetické složky
--------------------
by pak mohl nahrazovat
SMĚR MAGNETICKÉ INDUKCE "rB"
a
SMĚR ELEKTRICKÉ SÍLY "rFm"
Cívku by bylo možno v případě magnetické síly vpodstatě nahradit permanentním magnetem - kde jak známo magnetická síla působí podélně.
Směrem indukce cívky by pak byl příčný směr - tedy v případě ilustračního magnetu tedy kolmice ke kratší straně magnetu.
Přesná poloha a směr magnetické síly a indukce je ovšem záležitost poněkud jiná...
Datum:
Autor: JT
Přispěl:
Jan Tomášek
Vloženo: 29.6.2021