EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
der Vorige  der Nächste  
Vídeň - rychta (Vídeň - rychta)

Beschreibung: Obec Vídeň a partyzánský odboj na Vysočině

Roku 1944 se údolí říčky Oslavy u Coufalova mlýna stalo místem ustavujícího setkání představitelů partyzánského odboje zvaného RADA TŘÍ.

"Pŕípravný revoluční výbor posléze JARO následně RADA TŘÍ"

R3 vznikla postupně z ideí potlačených odbojových organizacích Obrana národa a Petiční výbor Věrni zůstaneme (PVVZ), byla ustanovena v září 1942 na Českomoravské vysočině nejdříve pod názvem Přípravný revoluční výbor, posléze Jaro a nakonec v létě 1944 jako Rada Tří. Ve svém programu nazvaném "Co chceme?" tato organizace mírně preferovala orientaci obnoveného nezávislého národního státu na Rusko a před orientací na západní demokracie.

- JUDr Josef Grňa vedoucí představitel

Narozen 11.8.1897 v Předklášteří u Tišnova – úmrtí 8.6.1967 Kroměříž. Právník, profesor brněnské techniky, představitel domácího odboje za 2. světové války. Po válce funkcionář Svazu národní revoluce, který sdružoval členy odboje. V lednu 1950 zatčen a v roce 1951 odsouzen za „nepřekážení a neoznámení trestného činu protistátní činnosti jiných osob". Jeho rodina byla násilně vystěhována z Brna do Ratají u Kroměříže, rehabilitován v roce 1965.

- jako tzv. „vojenští zmocněnci“:

- podplukovník Josef Svatoň

Narozen 1896 v Dolní Rovni. Důstojník 9. jezdeckého pluku (dragounů). Člen odbojové organizace Obrana národa ve východních Čechách. Po jejím odhalení uprchl v březnu 1942 na Českomoravskou vysočinu. Postupně navázal spojení s ilegální organizací KSČ na Prosečsku a profesorem Grňou a jeho odbojovou organizací na Českomoravské vysočině. Dne 1. 11. 1944 vypátrán v Pasekách u Proseče a spolu s pobočníkem kpt. E. Soškou zastřelen.

- kapitán Karel Steiner-Veselý

Výrazně levicově zaměřený, známý svojí odvahou ale i prchlivostí.

- armádní generál Vojtěch Boris Luža vojenský velitel (jmenován dodatečně)

Po zastřelení generála Luži řídil boj proti Rady tří podplukovník Svatoň.

Londýnská exilová vláda Radu tří uznala jako zastřešující organizaci v domácím odboji. Přímé spojení skrze ministra národní obrany generála Ingra zajišovaly nejprve vysílačky Sparta, pak parašutistické výsadky z Británie, posléze kurýrní služba a v roce 1944 opět vysílačky výsadků Calcium a Barium. Parašutistické výsadky z Ruska Jermak a Tyrš plnily především autonomní partyzánské úkoly k podpoře postupu Rudé armády, rovněž se podíleli na zásobování a kooperaci d domácím odbojem.

(různé zdroje)




Datum:

Autor: JT
Beigetragen: Jan Tomášek



Eingegeben: 14.2.2020





Processing time: 13 msec.
IP address = 18.116.23.112
desktop version