PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Nové město - Žďárská ulice (Nové město - Žďárská ulice)

Popis: Dům s pasířskou dílnou
Žďárská ulice začínala od domu Německých č. p. 34. Původní majitelé se namnoze vyměnili a místo některých domků dnes jsou nové bytovky.

Možná si někteří pamětníci ještě vzpomínají na výlohu plnou lustrů, stolních lamp, žehliček a dalších elektrospotřebičů.

Pasířská dílna neměla nic společného s pastevectvím, nýbrž se jednalo o lehkou kovovýrbu se zaměřením na domácí elektrické spotřebiče. Vstupním materiálem byla mosaz ve formě plechů, trubek, či drátů. Na vykružovačce se ručně vyřízly z plechu kfuhy, na soustruhu vytlačily podle dřevěných forem misky nebo polokoule, které se dále letovaly..Při komletování se osadila elektrická výzbroj. Vše se vyrábělo ručně v malých sériích. V poněkud nevídné dílně byla i niklovací a chromovací lázeň. Na patře byla poněkud prosvětlenější montážní dílna, kde byl umístěn i kovotlačitelský soustruh.

Živnost s nemalými obtížemi přečkala měnovou reformu, nevyhnula se jí však poslední vlna znárodnění, z živnostníka se stal zaměstnanec komunálních služeb a ovšem bez většiny strojů, které byly vesměs z domu Německých odveženy.

(podle knihy Zmizelé Nové město na Moravě připravil JT)

Datum:

Autor: JT
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 2.12.2019

Processing time: 12 msec.
IP address = 3.236.143.154
desktop version