PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Libkovice (Liquitz)

Popis: Demolice kostela
LIBKOVICE - Libkovický kostel svatého Michala, memento kontroverzní likvidace severočeské obce Libkovice, byl v červenci "v tichosti" zbourán. Informuje o tom časopis Týden. Kostel v poslední době patřil zbytkovému státnímu podniku, který zůstal po akciové společnosti Mostecké uhelné společnosti. Jsou jím Doly a úpravny Komořany. Libkovice musely jako poslední severočeská obec ustoupit hlubinné těžbě hnědého uhlí.
Obci, v níž ještě v 80. letech žilo 800 lidí, zboural státní podnik Doly Hlubina v letech 1992 až 1993 na základě rozhodnutí vydaných před rokem 1990.
Jako připomínka zůstal na holé pláni kostel. Jedním z iniciátorů jeho likvidace byl obecní úřad v Mariánských Radčicích, pod které bývalé Libkovice patří. Kostel totiž podle jejích představitelů lidé postupně rozebírali a hrozilo nebezpečí, že na někoho spadne. "Psala jsem na doly, ať s tím něco udělají, že to někoho zabije," uvedla starostka Zdeňka Kulhavá. Vlastník proto rozhodl o demolici, proti níž podle Týdne nikdo neprotestoval. Ani památkáři, kteří kostel v roce 1993 vyřadili ze seznamu památek.
Mlčeli i bývalí občané Libkovic a ekologické spolky, uvedl časopis. Kostel si od dolů pronajalo Hnutí Duha, v roce 1997 jej však vrátilo zpátky, protože nemělo síly na jeho využití. Týden, uvedl, že neprotestovala ani římskokatolická církev, která v roce 1992 prodala kostel dolům za tři milióny korun. Libkovičtí požadovali v minulosti události kolem likvidace obce prošetřit, neboť byl při demolicích porušován zákon.

Datum:

Přispěl: Fanda PodzimekVloženo: 20.8.2013
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist