PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Klíč chata (Kleishütte)

Popis: Čechie na hoře
S čechií na Klíči
vyjel Bruno Pfeifer (někdy psaný i Pfeiffer) ze Cvikova. Byl včelařem a na svém motocyklu s upraveným přívěsným vozíkem vozil týden co týden med na trh do České Lípy. Jeho žena Gertrud vlastnila ve Cvikově knihkupectví. Pfeifer svou Čechii (výrobní číslo 141) zakoupil v Krásné Lípě dne 5. března 1928 a Okresní hejtmanství v Rumburku jí přidělilo rejstříkovou (poznávací) značku OXXXII-49. Pfeifer si velice rychle osvojil ovládání svého nového (a dosud nezaplaceného) stroje a začal přemýšlet, čím by mu udělal reklamu.

„Strýc Bruno," vzpomíná Ernst Leier na stránkách časopisu „Unser Niederland", „byl přítelem výrobce motocyklů Čechie Albina Liebische, který jej ustanovil jakýmsi obchodním zástupcem pro Svor a okolí. Jako takový se rázovitý strýc rozhodl, že vyjede na vrchol Klíče (755 m) a zajistí tak dosud nepříliš známým motocyklům reklamu. A tak se hned zrána v neděli 22. července 1928 vydal s bafající Čechií po klikaté kamenité stezce, kterou lemovaly zástupy lidí, k vrcholu. Skeptici z řad diváků na něho prý volali: „Nahoru to půjde, ale dolů se nedostaneš! Ta dlouhá stvůra zůstane navěky nahoře!" Strýc na ně nedbal, vyjel na vrchol Klíče, nechal se vyfotografovat a sjel zase dolů. Doma vzbudil tento husarský kousek obrovskou senzaci, mimořádný obchodní úspěch značky to však nezpůsobilo.
Koncem května roku 1934 otiskly některé severočeské noviny následující zprávu: „Dva majitelé motocyklu Jawa Adolf Dörre a Rudolf Schenk z Děčína vyjeli před několika dny se svými stroji na vrchol hory Klíč (755 m), který je pro špatný stav cest dostupný pouze pěšky.

O několik dní později se však děčínští hrdinní motocyklisté dočkali nepříjemného zklamání. Jednak nebyli prvními, kdo na uvedenou horu vyjel a navíc jejich moderní Jawy pokořil dlouhý motocykl Čechie, který byl již tehdy terčem posměšků. Varnsdorfský list Abwehr, který před týdnem chválil jejich sportovní výkon, přinesl totiž tuto zajímavou reakci: „Naší redakci došel ze Cvikova dopis, který reaguje na zprávu o pozoruhodném sportovním výkonu dvou děčínských motocyklistů. Článek o jejich prvovýjezdu na horu Klíč se objevil v různých novinách, ale nezakládá se na pravdě. Dne 22. července roku 1928 totiž uvedenou horu zdolal manžel místní majitelky knihkupectví pan Bruno Pfeifer na svém stroji značky Čechie. Se svým motocyklem vyjel až k boudě na vrcholu Klíče. Od té doby svou jízdu ještě desetkrát zopakoval. zdroj : http://www.tolstejnskepanstvi.com


Datum: 1928

Autor: Převzato někde na internetu
Přispěl: Milan Gruber BouškaVloženo: 29.9.2011
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist