PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kyjov-synagoga (Gaya-Synagoge)

Popis: pokladnička Chevra kadiša
Pokladnička kyjovského pohřebního spolku Chevra kadiša (hebr.Svaté bratrstvo), práce z let 1867-69 provedená ze stříbra. Členy tohoto spolku bývali nejváženější členové židovské náboženské obce, zajišťovali nejen pohřby souvěrců, ale i návštěvy nemocných a spolek se obvykle věnuje i dobročinnosti. Počet členů spolku býval 18, což je numerický ekvivalent slova chaj tj.živý.
Podle židovské tradice nesmí zemřelý zůstat v domě smutku, členové Chevra kadiša bdí a modlí se u zemřelého v obřadní síni, či márnici a provádějí rituální omytí těla k dosažení rituální čistoty (tahara). Náhrobek (eben zichron, hebr.kámen vzpomínek) se na hrobě vztyčuje při prvním výročí úmrtí (v jidiš járcajt), při dalších těchto výročích provádějí členové Chevra kadiša modlitby u hrobu, tuto službu si někteří zbožní Židé předplácejí za života formou příspěvku do pokladny spolku.
I nejbohatší Židé bývali pohřbíváni celkem prostě v bílém rubáši bez kapes (s sebou nevezmeš si ničeho), v prosté borové rakvi, šperky a květiny nejsou židovskými pohřebními rituály povoleny. Přemisťování ostatků je hrubým přečinem proti zásadám judaizmu. Do rakve byla zpravidla přidávána hrst zeminy z Erec Jisrael (země Izraelské), symbolizovala se tak touha po návratu do země předků, tak jak zpívají Židé v písni Hatikvah (hebr.Naděje, dnes hymna státu Izrael).

Tak dlouho, tak hluboko v srdci
duše Žida touží
a směrem k východu
oko hledí k Siónu
Naše naděje se ještě neztratila
ta naděje dvou tisíc let -
být svobodným lidem v naší zemi
v té zemi Siónu a Jeruzaléma.Datum: 2000

Autor: J.Kratochvíl, Židovská Morava
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 2.4.2011
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist