PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Plzeň-Pomocná synagoga a starší židovský hřbitov (Pilsen-Hilfssynagoge und der Älter Judenfriedhof)

Popis: Připomínka obětí šóa
Každoročně se v plzeňské Velké synagoze připomíná hojně navštěvovaným shromážděním výročí transportů místních židovských občanů do vyhlazovacích táborů, jakož i Den památky obětí holocaustu. Na snímku modlitbu za zahynulé El male rachamim... předčítá vrchní český rabín Karol Efraim Sidon.
Obvykle se pro vyhlazování evropských Židů za WW II. užívá termín holocaust, slovo pochází z řeckého holokauston tj. zápalná oběť, což ovšem vyvolává pocit jakési viny, kvůli níž měli být tito nebozí lidé obětováni. Proto se jako správnější jeví slovo šóa znamenající v hebrejštině zmar velkého rozsahu, nebo katastrofu. Termín šóa je užíván běžně v Izraeli a přiklání se k němu i další jazyky. Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti připadá na 27.1. tj. den kdy byl v r.1945 Sovětskou armádou osvobozen největší z vyhlazovacích táborů Osvětim (německy Auschwitz).

El male rachamim, šochen bameromim, hamce menucha nechona tachat kanfej hašechima. Bema´alot kedošim uthorim, kezohar harakija mazhirim et nišmot hanichbadim veha´ahuvim šehalchu le´olamam. Ana ba´al harachamim, hastirem beseter kenafecha le´olamim, ucror bicror hachajim et nišmatam. Adonaj hu nachalatam vejanuchu vešalom al miškavam. Venomar amen.
Bože plný soucitu, jenž přebýváš na výsostech, připrav vhodné místo k odpočinku pod křídly Tvé přítomnosti, na stupních, jež náležejí svatým a čistým. Ti jako nebeská záře osvěcují duše ctěných a milovaných, kteří odešli do svého světa. Prosím Tebe, jenž vládneš soucitem, skryj je navěky v náruči svých křídel a jejich duše připoj do svazku živých. Hospodin je jejich dědictvím, kéž v pokoji spočinou na svém lůžku. Amen.



Datum: 23.1.2011

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel Frýda



Vloženo: 23.1.2011





Processing time: 7 msec.
IP address = 3.145.75.103
desktop version