PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Praha - Staré Město - novogotická část radnice (Praha - Staré Město - novogotická část radnice)

Popis: Přísaha SS u radnice
Přísaha nováčků SS, v pozadí zaniklé neogotické křídlo radnice. Nastoupený útvar přehlíží německý státní ministr pro Böhmen und Mähren Karl Hermann Frank.
Frank byl rodákem z Karlových Varů (nar.1898), jeho kariéra jak neúspěšného knihkupce z Lokte, tak politická činnost i neslavný konec na popravišti pankrácké věznice (1946) jsou relativně dobře známy. Frank se téměř výlučně a rád pohyboval v uniformách různých fýrerů SS, ale voják nikdy nebyl, ani nevykonal základní službu v žádné armádě, v dětství totiž přišel o oko a měl je nahrazeno skleněnou protézou. O tom, že byl vlastně jen uniformovaný civilista svědčí i tento snímek-dobře jsou viditelné nažehlené puky(!) na jeho jezdeckých kalhotách tzv.rajtkách, je známo i dost fotografií na nichž se producíruje s ostruhami na jezdeckých holínkách, ačkoliv na koni jezdit neuměl a snad na něm ani nikdy neseděl. Pasoval se na znalce českého prostředí a Čechů vůbec, ale třeba česky se nikdy nenaučil, kromě rodné němčiny jinou řeč neovládal, je známo, že jej popuzovalo, když předseda protektorátní vlády gen.Eliáš a protektor von Neurath spolu za jeho přítomnosti mluvili francouzsky, což samozřejmě neopomenul hlásit do Berlína...
Za svého pražského působení v r.1940 se rozvedený Frank podruhé oženil, jeho manželkou se stala MUDr.Karola roz.Blaschek z Mostu (vila rodiny Blaschek má snad dosud stát v dnešní ulici Čs.armády). Na rozdíl od Franka češtinu prý ovládala, byla řadovou členkou NSDAP, ale politikou se nezabývala, pracovala jako lékařka. Je s podivem, co na postarším, jednoduchém a arogantním Frankovi tato pohledná, o dost mladší (nar.1913), vzdělaná a z velmi bohaté rodiny pocházející žena viděla. Nicméně za dobu války spolu stačili mít 3 děti-děvče Eddu (1941), chlapce Wolfa Dietricha (1942) a další děvče Holle (1944). Všichni společně byli zadrženi 9.5.1945 Američany na útěku z Prahy v Rokycanech, na Frankové Američané žádný zájem neměli a vydali ji čs.orgánům, jiná verze hovoří o tom, že byla poznána a zatčena četníky v internačním táboře ve Stodě, dětí se v deportačních táborech ujaly jiné německé ženy a vzaly je s sebou do Německa. Franková byla vyslýchána na policejním ředitelství v Bartolomějské, ale již další den si ji z neznámých důvodů vyžádali Sověti. Koncem května 1945 ji pak převezli do Moskvy, kde rok strávila ve věznici Lubjanka a dalších 10 let v gulagu v Kazachstánu. Propuštěna do SRN byla až v r.1956, v průběhu 4 let postupně vyhledala i děti, které žily v náhradních rodinách, tedy osud poněkud šťastnější než měly přemnohé vyvražděné české a židovské rodiny.... Je známo, že MUDr.Karola Franková již nežije, kdy zemřela žádný spolehlivý zdroj neuvádí, snad v r.1982.

Datum: 1942

Přispěl: Pavel Frýda



Vloženo: 3.1.2011








Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist