PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brno-Velká synagoga (Brünn-Gross Tempel)

Popis: pplk.Bedřich Schäffer
Bedřich Schäffer se sice narodil v r.1904 v obci Moravec v židovské rodině, ale mládí a předválečné doby strávil v Brně, kde vystudoval německé gymnazium, hlásil se k židovské národnosti i víře. V době své základní vojenské služby v letech 1926-28 se dobrovolně přihlásil k letectvu, získal kvalifikaci letce-polního pilota, do zálohy odešel jako nadporučík. V civilu působil jako obchodní zástupce fi.Praga v Brně. Za zářijové mobilizace 1938 narukoval jako velitel kurýrní letky, která používala zrekvírované civilní letouny. Před nacisty uprchl a přihlásil se ve Francii do čs.vojska. K létání se dostal však až ve Velké Británii, pro relativně vysoký věk však sloužil u výcvikových a dopravních jednotek RAF, od r.1943 pak sloužil u 280. námořní záchranné perutě (Air Sea Rescue Squadron). S letouny Vickers Warwick pak nalétal úctyhodných 254 operačních hodin, jeho osádka zachránila z vln oceánu 24 letců, tato činnost byla brána jako bojová, neboť nepřátelští stíhači na záchranné letouny nebrali žádné ohledy, Warwicky byly pro obranu jen slabě vyzbrojeny.
V RAF dosáhl hodnosti S/Ldr (Squadron Leader, tj. major), do vlasti se vrátil v čs.hodnosti majora, byl ještě pak povýšen na podplukovníka (1949). Zůčastnil se slavnostního a triumfálního pochodu čs.letců Prahou 21.8.1945, ale stejně jako u ostatních židovských vojáků se radost mísila s hořkostí a smutkem, z celé rodiny přežil sám....V r.1950 byl z armády vyhozen, v 50tých letech byl "zápaďák" a Žid všude špatná reference, živil se jako prodejce u různých firem, naštěstí se mu alespoň vyhnulo věznění. Zemřel v r.1967 v úplném zapomnění.
Za svoji válečnou činnost obdržel čs.Válečný kříž, medaili Za chrabrost, Pamětní medaili čs.zahraniční armády, medaili Za zásluhy I.st., britská vyznamenání The 1939-1943 Star, Air Crew Europe Star a Defence Medal. I po r.1990 se na Bedřicha Schäffera nějak zapomnělo....

Datum: 1945

Autor: J.Rajlich, Na nebi hrdého Albionu 5.část
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 27.11.2010
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist