PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Teplice-Sobědruhy - synagoga (Teplitz-Soborten - Synagoge)

Popis: Reliéfní stéla
Opět ukázka reliéfního (vystouplého) písma, práce velice náročná a nákladná, kterou si mohly dovolit poměrně bohaté rodiny.
Na stéle jsou hezky vidět dvě pohřební formule, úvodní dva znaky P.N.(znaky Pe Nun, čteme zprava) zkratka hebr. slov po nitman tj. Zde je uložen, a posledních pět znaků je závěrečná tzv.tanceva T.N.C.B.H.(znaky Tav Nun Cade Bejt He, čteme zprava) zkratka za hebr.slova tehi nišmato crura bi-cror ha-chajim tj. Nechť je jeho (její) duše vevázána do Svazku věčného života.
Pohřby souvěrců zajišťoval pohřební spolek Chevra kadiša, spolek tvoří nejváženější muži židovské obce, zajišťují nejen pohřby souvěrců, ale věnují se i dobročinnosti a návštěvám nemocných. Počet členů spolku býval 18, což je numerický ekvivalent slova chaj tj.živý. Podle židovské tradice nesmí zemřelý zůstat v domě smutku, členové Chevra kadiša (hebr.Svaté bratrstvo) bdí a modlí se u zemřelého v obřadní síni, či márnici a provádějí rituální omytí těla k dosažení rituální čistoty (tahara). Náhrobek (eben zichron, hebr.kámen vzpomínek) se na hrobě vztyčuje při prvním výročí úmrtí (v jidiš járcajt), při dalších těchto výročích provádějí členové Chevra kadiša modlitby u hrobu, tuto službu si někteří zbožní Židé předplácejí za života formou příspěvku do pokladny spolku. I nejbohatší Židé bývali pohřbíváni celkem prostě v bílém rubáši bez kapes (s sebou nevezmeš si ničeho), v prosté borové rakvi, květiny a šperka apod. nejsou židovskými pohřebními rituály povoleny, úsilí vykradačů hrobů je tedy marné. Přemisťování ostatků je však hrubým přečinem proti zásadám judaizmu. Do rakve byla zpravidla přidávána hrst zeminy z Erec Jisrael (země Izraelské), symbolizovala se tak touha po návratu do země předků, tak jak zpívají Židé v písni Hatikvah (hebr.Naděje), dnes hymna státu Izrael.

Tak dlouho, tak hluboko v srdci
duše Žida touží
a směrem k východu
oko hledí k Siónu
Naše naděje se ještě neztratila
ta naděje dvou tisíc let -
být svobodným lidem v naší zemi
v té zemi Siónu a Jeruzaléma.




Datum: 2010

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel Frýda



Vloženo: 7.11.2010





Processing time: 104 msec.
IP address = 18.116.14.118
desktop version