Letná - Sady prince Rudolfa a Sokolský stadión (Letná - Sady prince Rudolfa a Sokolský stadión ) - Epizody z dějin Sokola v Praze a o dalích sportovních událostech a organizacích
Beigetragen:
Jan TomáekEpizody z dějin Sokola v Praze a o dalích sportovních událostech a organizacích
EPIZODA 1 - Sady korunního prince Rudolfa jako vojenské cvičitě (jetě za CK časů)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Jak ukazují dobové dokumenty, pláň na Letné byla ji v 19. století úzce spjata s vojenskými cvičeními a ke konci století pak s nesmírně populárními Vesokolskými slety.
Tehdy se ovem toto místo jetě nazývalo - Sady korunního prince Rudolfa. Ná první filmař - Jan Kříenecký - tady v červnu 1898 natočil snímek nazvaný Voltlíování jízdního odboru Sokola praského.
EPIZODA 2 - Sokolský stadion, sletové cvičitě jetě za časů CK mocnářství
-------------------------------------------------------------------------------------
Sokolské cvičitě slouilo od roku 1895 - ale za tu dobu se zde konalo jen est akcí - pět sokolských sletů a jedna olympiáda DTJ
Vesokolské slety na Letné
poprvé se konal na Letné v roce 1895
podruhé 1901
a potřetí v roce 1907, kdy se konal 5.vekosokolský slet
Kdy byl v roce 1862 zaloen Sokol Praský Miroslavem Tyrem a Jindřichem Fügnerem, hledal se postupně prostor, kde by se čím dál větí obec sokolská scházela. Na Letnou se sokolové dostali a v roce 1895 při III. sletu, kdy prostor pláně na Letné nahradil ji nevyhovující Střelecký ostrov a Královskou oboru. V té době ji v řadách sokolských toti cvičilo na 36 000 lidí. Následovaly estileté cykly sletů, s nimi vesokolská obec sílila. V roce 1912 byl na Letenské pláni vybudován 14 hektarový areál s kapacitou 100 000 diváků. Pětitýdenní program sletu byl připraven pro 300 000 diváků. V rekordní den se na tribunách tísnilo a 120 000 diváků, přičem na ploe bylo v tu chvíli 11 500 cvičenců.
EPIZODA 3 - Sokolský stadión a fotbalové stadióny (u za republiky)
----------------------------------------------------------------------------
období 1. republiky na Letné
po páté v roce 1920, se konal na Letné 7.vekosokolský slet
vůbec největí ze vech sokolských událostí na Letné
Na tomto velkém stadionu se vak neodehrávaly jen vesokolské slety, byl vyuíván samozřejmě i k dalím sportovním kláním. V roce 1921 se tu odehrála například I. dělnická olympiáda nebo rok následující III. světové enské hry. V roce 1920, kdy sílící poptávce tisíců diváků stadion na Letné u přestával vyhovovat, vznikla mylenka na stadion nový, větí
v červnu 1921 se na sokolském cvičiti konala
1. dělnická olympiáda
na Letné se ovem neprezentovali jen Sokoli - z dalích tělovýchovných to pak byla zejména DTJ - Dělnická tělovýchovná jednota - která měla, co se týče politického spektra blízko k Sociální demokracii. Veřejné cvičení DTJ proběhlo například na starém hřiti AC Sparty - k čemu jim hornická kapela z Kladna hrála Píseň práce.
Pro dělnickou olympiádu byla Letné vybudována speciální infrastruktura - třeba tribuny, které se okamitě po skončení olympiády začaly bourat, a vlastně vzalo za své celé původní sokolské cvičitě
Následující rok ovem na Letné proběhla nová stavební vlna - a začala být budována nová sportovitě - která byla vyuívána daleko častěji původní cvičitě - na nových cvičitích ji probíhaly sportovní akce prakticky kadý týden.
EPIZODA 4 - klusácký a víceúčelový stadión za první republiky
----------------------------------------------------------------------
Ji na jiném místě - za Petřínem vznikl největí stadion světa, Velký strahovský stadion neboli Masarykův stadion s kapacitou 250 000 diváků, kde se konal, mimo jiného, následující VIII. vesokolský slet ji v roce 1926. Po přesunutí těchto sportovních událostí na Strahov byly prostory stadionu na Letné upraveny na klusácký a víceúčelový stadion s klopenou dráhou po obvodu pro dostihy, cyklistické a motocyklové závody.
Studentské kolonie
s rokem 1921 přiel na Letnou nezvyklý budovatelský ruch - výstavba ubytoven pro studenty - původně zamýlené jako prozatímní - ovem svému účelu slouili asi padesát let - a řeili tak nejen nedostatek ubytovacích kapacit pro studenty - ale také vypomohly s ubytováním při různých společensko- sportovních událostech na Letné
EPIZODA 5 - letenská pláň a vojenské přehlídky, cirkusová vystoupení, první máje a fotbalové stadióny (v pozdějích obdobích)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Válečné události zasáhly i Letnou - v místech klusáckého stadiónu bylo například shromaditě německého obyvatelstva prchajícího z Prahy - take se Letné přezdívalo Malý Berlín. Víceúčelový klusácký stadión vzal za své - na letenské pláni měly například vystoupení cirkusy - pořádaly se zde vojenské přehlídky, první máje. Ovem na Letnou se rovně hojně jezdilo na fotbal, z jeho historie stručně dále
ČÁST 6 - fotbalové stadióny na Letné
------------------------------------------
Letná jako centrum nových sportů - stadióny na Letné
Na začátku dvacátého století se na Letnou nastěhoval tehdy jetě mladý sport, zvaný fotbal.
V roce 1901 si v blízkosti dneního letenského tunelu zřídila svůj stánek - SK Slavia. Později vedle ní vzniklo hřitě DFC, čili německého fotbalového klubu, a pak jetě hřitě Sparty - umístěné v blízkosti tehdejí lanové dráhy.
Podíváme-li se na dobové snímky, zjistíme, e v roce 1926 nebyl na Letné jen stadion pro sokolské slety neboli klusácký stadion.
V té době se tu doslova tísnila dalí sportovitě. Čei začali objevovat nové sporty, které k nám přicházely hlavně z Velké Británie. A u to bylo ragby, bandy hockey nebo baseball. Hlavním lákadlem, které se mělo stát v přítích letech naím národním sportem, byl samozřejmě fotbal.
Mezi první české fotbalové kluby zaloené v roce 1893 patřila Slavie. Klub nejdříve hrával na Císařské louce, ale první řádný stadion postavil a na Letné, a to na přelomu 19. a 20. století.
Spolu s ní zde vystavěl svůj stadion německý fotbalový klub DFC Prag. Stadiony byly spolu v tak těsné blízkosti, e dokonce sdílely dělicí zeď. V roce 1917
Sparta- největí fotbalový stadión na Letné, nejblíe lanovce, v té době ji exkalátoru
Sparané vystavěli svůj stadion, jeho několikrát zrekonstruované a zmodernizované prostory tu stojí dodnes. Fotbalová klání třech největích českých fotbalových klubů se tu odehrávala a do konce II. světové války. Do Prahy tehdy přijíděly nejen houfně vznikající československé kluby, ale i zahraniční kluby. Nae fotbalové kluby tehdy patřily k těm nejlepím v Evropě. Díky tomu byl fotbal v meziválečném období nesmírně populární víkendovou zábavou. Na Letnou byl od Čechova mostu tehdy dokonce vybudován první český eskalátor, v dráze lanovky z roku 1891, aby urychlil příchod fotbalových fanouků na stadiony.
V roce 1931 byl o této praské fotbalové horečce dokonce natočen film Mui v ofsajdu, dle kniní předlohy Karla Poláčka. Ve filmu jsou vidět i dobové záběry unikátu praského eskalátoru na Letnou.
ČÁST 7 - jiné sportovně společenské organizace
------------------------------------------------------
Jak ji zmíněno výe - druhou nepočetnějí sportovně-společenskou organizací po Sokolu byla
DTJ - Dělnická tělovýchovná jednota - jakoto přidruená organizace k Sociální demokracii, zaloena roku 1898
komunisticky orientovaná část DTJ se vak oddělila a zaloila
Federaci DTJ
která zorganizovala vlastní sportovní událost Spartakiádu na Maninách
Eingegeben: 25.3.2022