PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Olomouc - Telefonní zesilovací stanice (Olomouc - Telefonní zesilovací stanice) - Historie telefonování, první telefony a analogové pevné sítě

Přispěl: Jan Tomášek

Historie telefonování, první telefony a analogové pevné sítě

1. ANALOGOVÉ TELEFONY
Za prvního vynálezce telefonu je považován italský vynálezce Antonio Meucci. První telefonní přístroj, který umožňoval přenos lidského hlasu pomocí elektrické energie, patentoval až Alexandr Graham Bell v Bostonu v roce 1876. Bell původně nezamýšlel vynalézt telefon, pokoušel se o sestavení telegrafu, který by přenášel ve stejný okamžik několik různých zpráv. Tento svůj vynález nazval harmonický telegraf. Do sluchátka i do mikrofonu umístil elektromagneticky prohýbanou membránu, která rozkmitávala cívku navinutou na ocelovém magnetu. Tak mohla být poprvé elektricky přenesena lidská řeč.

Ačkoli je tedy s vynálezem telefonu spojen právě A. G. Bell, americký profesor fyziologie řečových orgánů, tímto výzkumem se zabývalo více vědců. Za zmínku stojí určitě alespoň Elisha Gray, který ve stejný den jako Bell, jen o pár hodin později, přišel se stejným vynálezem. Tento přístroj však objevil nezávisle na Bellovi už roku 1874, ale nejprve ho postupně zdokonaloval. Boj o patentování svého telefonu však nakonec s Bellem prohrál.

2. PEVNÉ ANALOGOVÉ TELEFONNÍ SÍTĚ
Hned v dalším roce 1877 byla založena první telefonní společnost Bell Telephone Company a o dva roky později, roku 1878, E Berliner patentoval v Paříži první telefonickou síť na světě. Do třicátých let 20. století bylo ale možné telefonovat pouze do jednoho místa přes spojovací ústřednu, kde spojovatelka zkontaktovala linku volajícího s volaným.

Pevná síť se označuje anglickou zkratkou PSTN (Public Switched Telephone Network), v češtině tento název znamená Veřejná přepínaná telefonní síť. Místo tohoto názvu se však používá spíše zkratka JTS (Jednotná telefonní síť). Přepínaná je proto, že funguje na základě přepojování okruhů, na principu přepínání paketů.
První pevné telefonní sítě byly analogové. To znamená, že zvuk byl převeden na analogový elektrický signál, a potom byl dále přenášen po vodičích v podobě střídavého napětí.
Analogový elektrický signál (či přenos) je rovněž elektronický přenos - přenášená hodnota je spojitá a přenáší jako úroveň napětí či proudu.
Digitální přenos má hodnotu zakódovánou jako binární číslo, pulsní signál zase operuje s hodbotou přenášenou v podobě počtu pulsů.

3. TELEFONNÍ ÚSTŘEDNY SE SPOJOVATELKOU
V analogové síti vedly telefonní dráty spojující jednotlivé telefonní přístroje přes ústředny, kde spojovatelka po ohlášení hovoru, který byl signalizován buď shozením klapky volajícího, nebo rozsvícením žárovky volajícího (již pouze sejmutí sluchátka z telefonního přístroje spojovatelka vyhradila vždy celou linku pouze pro dva spojené účastníky a po skončení hovoru tuto linku opět uvolnila pro další možné hovory.

4. TELEFONNÍ ÚSTŘEDNY S PŘEDVOLBOU
Postupem času byly ale spojovatelky nahrazeny pouhou provolbou a celá ústředna byla zmodernizována.

5. DIGITÁLNÍ PŘENOS (S ANALOGOVÝMI TELEFONY)
Od poloviny dvacátého století je pak analogová síť vytlačována digitálními technologiemi, které jsou mnohem spolehlivější, přesnější a méně náročné. Hlavním důvodem ústupu analogových sítí „jsou mimo jiné rušení, přeslechy a útlum signálu. Přesto se mnohdy až do současnosti zachová analogová koncová zařízení, tedy jednotlivé telefony uživatelů.

Vloženo: 31.3.2021Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist