Gränzdorf (Hraničky) - Historie
Beigetragen:
Jiří KripnerOsada Hraničky se nacházela v místě, kde stará kupecká cesta ze Slezska do Kladska protínala v horském sedle pohraniční hřeben Rychlebských hor. Jak sám název osady napovídá, rozkládala se přímo u hranic, za nimi bylo nejprve Prusko, Německo a po roce 1945 Polsko.
Osada Hraničky byla zaloena okolo roku 1785 v době mohutné kolonizační vlny iniciované císařem Josefem II., při které dolo k velké parcelaci panské půdy v Nových Vilémovicích a okolí. Hraničky byly osídleny čistě německým obyvatelstvem dřevorubci, kteří sem přili z okolí Starého Města pod Sněníkem a Králík. S nadmořskou výkou okolo 700 metrů se Hraničky staly jedním z nejvýe poloených sídli v celém regionu. Drsné klima nedovolovalo pěstovat obilí (na políčkách sotva dozrával oves) a obyvatelé vedle chudého zemědělství nacházeli obivu zejména prací v biskupských lesích a domácím přadláctví. Cenným zdrojem příjmů rolníků byl prodej travního semene z četných horských luk (jedno kilo takového semene se prodávalo zhruba za stejnou cenu jako kilo cukru, v důsledku čeho bylo nazýváno horským zlatem). Domky na Hraničkách byly malé, jednoduché, vystavěné ze dřeva nebo kamene a kryty indelem.
Církevně osada spadala pod faru v Nových Vilémovicích. V roce 1809 byla na Hraničkách postavena kaple svatého Josefa. Vdy na svátek patrona v ní slouil farář z Nových Vilémovic mi. Pár slov ke kolství. Výuku dětí nejprve zajioval oltys (rychtář), v roce 1811 byl do Hraniček ustanoven první učitel jménem Ruprecht s ročním platem 125 zlatých. Protoe jeho příjem byl nedostatečný, musel si vypomáhat i zemědělstvím. Po něm převzal vyučování jeho syn Frantiek Ruprecht, který na Hraničkách působil a do roku 1874. Podle nových kolských zákonů dostával roční plat 400 zlatých, nesměl vak ji hospodařit. Zpočátku se vyučovalo v jedné pronajaté místnosti. V roce 1820 navtěvovalo kolu 34 dětí, v roce 1828 jich bylo 41. V souvislosti se stým výročím zaloení prola osada proměnou. V roce 1885 byla postavena nová jednotřídní kola. Velkou přestavbu prodělala i kaple, která byla v letech 1883-1884 zvětena a v roce 1884 znovu vysvěcena. V roce 1885 byl obnoven misijní kří. V prvorepublikové době kromě koly a kaple v Hraničkách fungovaly dva hostince a dva obchody s moukou. Archivní dokumenty dokládají, e zde fungovalo paeráctví. V roce 1804 měla osada 34 domů a 196 obyvatel, v roce 1836 zde bylo 27 domů a 281 obyvatel, v roce 1860 41 domů s 260 obyvateli. V roce 1890 ilo ve Hraničkách 222 obyvatel, v roce 1900 měla osada 42 domů a 211 obyvatel, v roce 1921 41 domů a 192 obyvatel.
Poklidný podhorský ivot u hranic naruila nejprve první světová válka. Poválečný rozpad monarchie a vznik Československa nepřijalo zdejí německé obyvatelstvo zrovna s nadením. Jedinými Čechoslováky v osadě v prvorepublikových letech byli přísluníci Finanční stráe, kteří patrolovali na hranici a snaili se zamezit paeráctví. Malebná horská víska byla vyhledávaným cílem turistů a letních hostů (z obou stran hranice) touících po klidu a nádherné horské krajině. Do Hraniček se chodilo na tancovačky, které se konaly v hostincích u Ruprechta a Veita. Kadý den přicházel do Hraniček poák, který musel z poty v Uhelné absolvovat vdy náročné kolečko přes zdejí kraj. Záborem československého pohraničí v roce 1938 se Hraničky staly součástí Velkoněmecké říe. Ji 21. září 1938 jednotka Freikorpsu z nedalekého Neu Gersdorfu (nyní Nowy Gieraltów) obsadila po přestřelce budovu Finanční stráe v nedalekých Nových Vilémovicích. Ozbrojenci zjistili, e někteří financové zde chybí. Vydali se ke státní hranici, kde předpokládali pohyb finanční hlídky. Po cestě narazili na dvojčlennou hlídku financů. První vyuil zmatku a přestřelky a prchl do lesa, druhý financ Stanislav Majzlík se skácel k zemi mrtev. Jeho tělo bylo přeneseno do hřbitovní kůlny a tajně pochováno. A v roce 1945 byly ostatky exhumovány a uloeny s poctami na místním hřbitově.
Po roce 1945 přiel poválečný odsun místních německých obyvatel do Německa - dělo se tak v roce 1946, zůstat mohlo jen několik málo rodin. Nastěhování nových osídlenců do osady Hraničky leící na hranici se nepodařilo (v roce 1950 bylo v osadě evidováno 43 domů), záhy byl zánik vsi dovren bezohledným drancováním zdejích zlatokopů, kteří po odchodu původních obyvatel odnáeli z domů ve, co mělo jetě nějakou cenu. Konečnou likvidaci osady včetně kostela pak v letech 1959-1960 dokončila armáda, zůstal stát pouze misijní kří a domek rodiny Schlegelovy. V 50. letech byla zalesněna řada bývalých polí, luk a pastvin. Vímavý člověk můe místa dřívějího osídlení poznat podle pečlivě naskládaných hromad kamení a agrárních valů. Horské pláně a lesy u hranic zde v současnosti zakrývají místa (kamenné zídky, rozvaliny a zdi domů, torza domácích a zemědělských nástrojů), kde stávala osada Hraničky. Na místě vesničky se nachází dřevěný kří s informační tabulí a zrestaurovaný misijní kří je stojí na místě bývalé kaple svatého Josefa. A co domek rodiny Schlegelovy, dodnes stojící osamocen na rozlehlých pláních a připomínající kolemjdoucím jen tie smutné dějiny podhorské osady Hraničky? O jeho osudu bude za chvilku pojednáno. Prvorepublikové období pohraničí a neklidný ivot Mnichovských událostí nám připomíná replika hraničního orientačního sloupu a pomníček Stanislava Majzlíka v Nových Vilémovicích.
http://www.zdeneksmida.cz/rozbor-severniho-pohranici/rychlebske-hory/vybrana-ne-zanikla-sidla.html
Eingegeben: 13.1.2021