Gränzdorf (Hraničky) - Vzpomínky paní Elvíry
Beigetragen:
Jiří KripnerPan Vít Lucuk v roce 2014 uskutečnil rozhovor s paní Elvírou Schlegelovou později Rábkovou, která se na Hraničkách v roce 1934 narodila a proila zde prvorepublikové i poválečné období. Poslyte vyprávění.
Otec vlastnil est hektarů zemědělské půdy. Pět dětí z rodiny Schlegelovy trávilo hodně času prací na rodinném hospodářství. Ve válečných letech paní Schlegelová chodila do místní jednotřídní koly. Na konci války, kdy fronta postupovala, se v osadě nacházelo několik sovětských zajatců s německým dozorcem. Bydleli v sále hostince u Ruprechtů a dostali za úkol postavit v horní části obce obranné zátarasy. Po 14 dnech zmizeli a krátce na to do obce přijeli vojáci sovětské armády. V Hraničkách se zdreli krátce a pokračovali dál. V roce 1946 museli vichni místní obyvatelé odejít do vysídlovacího tábora ve Vápenné, odkud je transportovali do Německa. V Hraničkách zůstalo jen pět rodin (Schlegelovi, Scholtzovi, Nitsche, Weidlichovi a Cöhovi), které si na práci v lese vyádal lesmistr tulin z Petrovic. Noví osadníci do odlehlých Hraniček nepřicházeli a v roce 1948 museli odjet čtyři rodiny na zemědělské práce do vnitrozemí. Schlegelova rodina mohla zůstat, jeliko měla malé děti nevhodné na těkou práci v zemědělství. I Schlegelovi ale museli v roce 1948 Hraničky opustit. Vesnice byla toti státními orgány určena k dosídlení řeckými emigranty utíkajícími ze své vlasti před občanskou válkou. Rodina se musela odstěhovat do přiděleného domu v nedalekých Vojtovicích. Dům jsme si museli spravit. Vechno jsme stěhovali, i brambory, obilí a seno. Babička a dědeček byli staří a vechno jsme museli vlečkou taenou krávami stěhovat do Vojtovic. Netrvalo dlouho a u jsme se museli zase stěhovat do domu ve spodní části Vojtovic. Zase jsme museli ve vlečce vechno odstěhovat. Byla zima, začátek listopadu. Ten dům neměl ani okna, ani kamna a ádná místnost v něm nebyla obytná. Nejprve jsme spravili kamna a opravili jednu místnost, abychom měli kde bydlet. První a ji opravený dům ve Vojtovicích musela rodina opustit (opět) kvůli chystanému příchodu Řeků. Netrvalo dlouho a v květnu 1948 pro rodinu nastalo ji třetí stěhování. Přili rumuntí Slováci a zase nás národní výbor vystěhoval pro změnu do horní části Vojtovic. Zase jsme ten dům museli celý vyčistit. Otec pak kadý den chodil pracovat do lesa ve Hraničkách. Měli jsme krávu a máma musela kadý den jezdit a do Hraniček pro trávu, abychom ji měli čím krmit. Řeků nakonec přilo méně ne-li se čekalo, a tak nebyly jimi osídleny ani Vojtovice, ani Hraničky. Na podzim roku 1949 se tak rodina Schlegelova vrátila zpět na své hospodářství do Hraniček. Otec ho předtím chodil pravidelně kontrolovat, a tak na rozdíl od ostatních budov nebylo kompletně vydrancované.
Dlouhá léta pak rodina Schlegelova ila úplně sama v osadě Hraničky. Větina členů rodiny pracovala v lese. V osadě nebyl jednoduchý ivot. Elektřina zde nebyla a do nejbliího obchodu to bylo 7 kilometrů přes les. Nejmladí sestra musela chodit kadý den do koly do Vojtovic a zvlátě v zimních měsících to znamenalo velké nesnáze. Kolikrát jsme ráno vstávali a v kuchyni byla tma. Okna zapadané, zafoukané tak vysokými závějemi. Kolikrát jsme se ani nedostali předními dveřmi ven. Museli jsme jít zadem úzkými dvířky a sníh pak vyházet kolem domu k předním dveřím. Ani stopa nebyla, ani pluh jsme tady nikdy neviděli. Zafoukaná cesta a muselo se chodit po polích. Kadý pátek jsem chodila pěky na nákup do Vlčic. Vyla jsem ráno v sedm a na večer v pět jsem dola domů. Měla jsem vdycky dvě taky a jetě ruksak. Bylo nás doma devět. V létě jsem jezdila na kole. V roce 1954 se paní Elvíra provdala za Tomáe Rábka. Svatební hostina proběhla přímo ve Hraničkách, kam se také oba novomanelé nastěhovali. Zaili tu bourání místních domů vojáky československé armády v letech 1959-1960. V roce 1963 se manelé Rábkovi se dvěma dětmi z Hraniček odstěhovali. V roce 1970 pak rodný dům pamětnice zcela osiřel, protoe její rodiče se kvůli pokročilému věku museli přestěhovat za mladou rodinou do Vojtovic. Rodina nakonec zbořila hlavní budovu hospodářství - potřebovala toti materiál na opravu pokozené střechy domu ve Vojtovicích. Do současných dnů tak zůstal stát jen výměnek bývalého hospodářství, který zůstal posledním hmotným svědectvím ivota v osadě Hraničky. Nyní domek slouí jako soukromá rekreační chata.
Eingegeben: 13.1.2021