PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Doubravka (Dobraken) - Vývoj Doubravky

Přispěl: Karel Šimána

První písemná zmínka o obci Doubravka je z roku 1338. Ale již v roce 992 byl u soutoku Berounky a Úslavy založen kostel Svatého Jiří, což je nejstarší kostel na území dnešní Plzně. V roce 1924 byla Doubravka připojena k městu a stala se součástí Plzně. V první polovině 20. století se začala vesnická zástavba Doubravky rozšiřovat jihozápadním směrem o zahradní čtvrť, bloky rodinných a činžovních domů.
Letecké útoky na konci války v dubnu 1945 se dotkly také Doubravky. Kromě několika domů byla zasažena i místní kaple. Pseudorománská mešní kaple sv. Jana Nepomuckého od architekta Viktorina Šulce z roku 1909, která stávala na křižovatce dnešní Masarykovy a Zábělské ulice, byla náletem značně poškozena. V následujících letech nebyla opravena a v roce 1951 byly její pozůstatky demolovány.
K poválečné bytové výstavbě byla plzeňská čtvrť Doubravka vybrána hned druhá po sídlišti Slovany. Původní plán z roku 1958 počítal s plynulým přechodem zástavby do okolní krajiny a s nepatrným podílem demolic. Situace se ale nakonec změnila. Po dokončení první etapy v roce 1962 vypracovali architekti novou variantu plánu, která se přiklonila k razantnější přestavbě Doubravky. Panelová výstavba silně kontrastuje s původním rázem čtvrti. Zaniklo také historické jádro Doubravky. V šedesátých letech tu vzniklo 5 243 bytů pro 13 tisíc lidí. Hlavní autor sídliště Doubravka je architekt Miloslav Sýkora.
Výstavba nového sídliště si vyžádala značné demolice. Zlikvidována byla celá oblast mezi dnešními ulicemi Na Kovárně - Masarykova - Zábělská - Hrádecká - Hřbitovní, oblast ohraničená ulicemi Zábělská a Ke Sv. Jiří a žel. tratí, oblast kolem dnešní konečné trolejbusů mezi Zábělskou a Hrádeckou.
Z původní vesnické zástavby se zachovala především část pod Chlumem severně od ulic Ke Sv. Jiří - Zábělská. Ušetřena byla také novorenesanční budovy školy na dnešním Habrmannově náměstí, stejně tak převážná část zahradní čtvrti a bloků činžovních domů podél Masarykovy třídy a železniční trati.

Vloženo: 1.12.2020



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   


Processing time: 8 msec.
IP address = 18.219.156.22
desktop version