PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Radmühle (Radmühle) - Příběh z Radmühle 3. část

Přispěl: Klemsa Lubomír

Na konci zimy 1945 Ernstův otec, Wenzel, vážně onemocněl, byl upoután na invalidní vozík a převezen do nemocnice v Karlových Varech. Jeho syn jej spatřil naposledy na nádraží v Perštejně, když se s ním přišel roloučit. Tehdy ovšem nevěděl, že se vidí naposledy. Wenzel Pessert zanedlouho na to zemřel v karlovarské nemocnici. Na jeho pohřeb musela jeho žena s Ernstem a dvěma dalšími dětmi požádat o propustku, aby směla odjet do Karlových Varů.
Ve stínu smutných událostí a nejistoty prvního poválečného roku nadále pokračoval život rodiny Pessert, než byli její členové, jako jedni z posledních obyvatel Telcova na podzim 1946 zařazeni do odsunu. Měli dva dny na to, aby opustili svůj domov. S sebou si směli vzít pouze zavazadlo do 20kg, avšak žádné šperky ani peníze.
Mlýn zůstal opuštěn, hospodářská zvířata zde musela být zanechána. Svému osudu zde zůstala ponechána také rodinná hrobka na perštejnském hřbitově (později zlikvidována při rekonstrukci hřbitovní zdi). Během cesty do Kadaně, kde se mělo rozhodnout o dalším osudu celé rodiny byl zastřelen pes Waldi, který se´nenechal odehnat. Malý Ernst, kterému v té době bylo 13 let v rukou třímal štěně, to mu bylo před Kadaní vyrváno z rukou a jeho další osud si lze pouze domýšlet.
Poprvé se cestou rodina setkala také s nenávistí zdejších novousedlíků, kteří stáli při kraji cesty a častovali ji jak nadávkami, tak pliváním. Stín nešťastné a zoufalé poválečné doby plné rozhořčení a vzájemné zvůle dolehl teď i na rodinu Ernsta Pesserta.
Z Kadaně byli členové rodiny převezeni do vnitrozemí, kde zastávali pomocné práce na statku u českého sedláka. Ze své staré vlasti byli definitivně odsunuti teprve v roce 1948, kdy přes Pirnu dorazili do Berbisdorfu u Redeburgu.
Není známo, zda se mlýn rodiny Pessert podařilo po odsunu jeho obyvatel osídlit a zda ještě sloužil svému původnímu účelu. Jeho osud, podobně jako desítek dalších okolních obcí a míst se naplnil po roce 1953, kdy se celá oblast uzavřela za hranicí nově vzniklého vojenského výcvikového prostoru Hradiště. Poté byla budova mlýna zbořena, náhon zasypán, pole ponechaná ladem postupně zarostla, stejně tak jako ovocný sad a celé místo zanedlouho zcela pohltila okolní vegetace.

Uveřejněno se souhlasem paní J. Henke; zpracoval Lubomír Klemsa

Vloženo: 12.10.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist