PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lopatné (Lopatne) - Původní název vesnice

Přispěl: Rudolf Zbín

Podle všeho nesla ves Lopatné původně název Napajedla či Napajedly. Tato ves je zmiňována již v roce 1408, kdy Petřík z Trojan prodává jednu kopu grošů ročních platů ze vsi Napajedla (v orig. staroč. "we wsy w Napayedlech") klášteru sv. Kláry v Českém Krumlově (viz archiv listin tohoto kláštera). V jiné listině z roku 1459, kdy prodává roční plat ve vsi Kramolín rytíř Vojtěch z Jílovic opatu Pavlovi, je jedním z poddaných, kterého se prodej týká, také ze vsi Napajedla (Míka nebo Kubča, bez interpunkce v textu listiny je obojí výklad možný) (viz archiv vyšebrodského kláštera). V urbáři kláštera Vyšší Brod z roku 1530 potom není uvedena ani ves Lopatné, ale ani ves Napajedla či Napajedly. Je zde ale uvedeno místo s podivným názvem Naprle s jedním osedlým (Michel de Naprle), což je dle Antonína Profouse právě pozdější ves Lopatné. Zajímavé je, že ves Lopatné či Napajedla není ani v urbariárním rejstříku klarisek z roku 1521 přesto, že ji klarisky měly v roce 1408 "koupit". V tomto jejich rejstříku je jen Kramolín (zde uveden jako větší) se dvěma usedlými, z nichž jeden je mlynářem.
Samotný název Lopatné či Lopatne se v písemných pramenech objevuje až daleko později (2. polovina 16. století), např. v urbářích panství Rožmberk; zde nutno hledat mezi tzv. přespolními pod rychtářstvím Malšín.
V pozemkové knize rychtářství Bolechy z roku 1637 pod vsí Lopatné (v orig. Lapatne) je zapsána jen jedna jediná usedlost pod správou vyšebrodského kláštera. Toto tak nějak odpovídá "nákupu" z roku 1459 i urbáři z roku 1530.
Pro ověření tvrzeného možno srovnat příslušné listiny a prameny a také výklad názvu Lopatné od Antonína Profouse v jeho přehledu Místních jmen v Čechách.

Vloženo: 30.8.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist