ípkova cihelna (ípkova cihelna) - Cihelný vrch u Sedlčan
Beigetragen:
Jan TomáekCihelny se samozřejmě jako jinde i na Sedlčansku vyskytovaly prakticky v kadé obci. Malé cihelny, v kterých si prostý lid pálil potřebný stavební materiál, patřily mezi běnévybavení obcí. Cihlářská hlína se navíc nacházela v okolí Sedlčan a v pásmech dest metrů do hloubky. Asi nejznámějími cihelnami Sedlčanska byly cihelny pod Cihelným vrchem. Cihly se zde pálily zcela jistě u v estnáctém století. Ostatně cihelna je na tomto vrcholu zobrazena roku 1602, a to na kresbě města od Willenberga.
Jedna z cihelen dodnes nazývaná ípkova, nesla jméno po majiteli Aloisi ípkovi, který zde roku 1889 vystavěl mení pec s třemi zaměstnanci, přičem roku 1894 ji zaměstnával zhruba o deset zaměstnanců víc. Vyrobené taky a cihly ly údajně, jak se říká "na dračku".Cihelna se rozrůstala a na konci dvacátých let dvacátého století zaměstnávala téměř čtyřicet lidí. Pec měla čtrnáct komor s parním strojem o síle 35 koňských sil HP. Alois ípek byl asi největím oblastním podnikatelem v oboru cihlářství.
Druhou cihelnou u Cihelného vrchu byla Pejova cihelna. Provoz zde zahájila rodina Pejova v čele s místním podnikatelem Bedřichem Pejouroku 1860. Pejova cihelna byla zmodernizována roku 1908, kdy zde Peja postavil kruhovou pec se čtrnácti komorami. K těmto dvěma cihelnám na Cihelném vrchu lze přidruit i mení cihelnu Frantika Poustky.
Eingegeben: 2.4.2020