PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Josef J. Salomon, továrna na sukno (Josef J. Salomon, továrna na sukno) - Proces výroby bavvlny

Přispěl: Jan Tomášek

PROCES VÝROBY BAVLNY

PŔÍPRAVA

Pro použití na vlákno nebo tkaninu musí být surová bavlna očištěna a zbavena zbytků. Semena, otřepy, nečistoty, stonky a materiál listů se z bavlny odstraňují během vyzrňování.

Jakmile je bavlna ze semenv chomáčích je hnána přes sušičky a čištičky. Jakmile je bavlna důkladně čistá a suchá,vlákno ze semen vytrhávají okružní pily s malými ostrými zuby. Tento proces způsobuje, že pramen je hladší, takže mohou být vyrobeny rovnoměrnější příze. Poté je bavlna pevně zabalena do balíků a připravena ke zpracování na textilie.
Přestože je bavlna vyčištěna během procesu vyzrňování, není tak čistá, jak je třeba. Bavlněná vlákna jsou oholena z balíků a poslána prostřednictvím řady čisticích a sušicích strojů.

MYKÁNÍ

Smíšená a načechraná bavlna přechází do mykacího stroje, který dokončí čištění a narovnání vláken, čímž se z nich vytvoří měkké, nezkroucené lano zvané pramen (výrazný sly-ver).

PŘEDENÍ

Na moderních točivých rámech je příze klisna přímo z pramene. Spřádací zařízení odebírá vlákna ze pramene a otáčí je až do 2 500 otáček ve druhém zákrutu, díky kterému se vlákna zpracují v přízi pro tkaní nebo.

TKANÍ

Tkalcovské stavy tkají bavlněné příze do tkanin stejným způsobem jako první ručně tkané rámy. Moderní tkalcovské stavy pracují ve velkých rychlostech, prokládají příze po délce (osnovy) a příčné příze (útku).

Tkaná textilie, zvaná šedé zboží, je poslána do úpravny, kde je bělená, předběžně smrštěná, obarvená, potištěná a má speciální povrchovou úpravu, než se převlékne do oděvů nebo výrobků pro domácnost. Jiné stroje vyrábějí úplety pro použití v košili, svetrech nebo přikrývkách.

/upraveno - zkráceno: https://www.quilting-in-america.com/process-of-making-cotton.html/


Vloženo: 31.1.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 50 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist