Rekreační louka DPmB v Obřanech (Rekreační louka DPmB v Obřanech) - O Obřanské louce - vzpomínky pamětníka
Beigetragen:
Pavel SlezákRekreační louka brněnského dopravního podniku (nebo také tramvajácká louka) se nacházela necelé 2 km od konečné zastávky tramvaje č.3 v Obřanech, na pravém břehu řeky Svitavy, u elezniční tratě z Brna do Bílovic, která právě nad loukou vstupuje do tunelu. Kadý se zde mohl věnovat svým zálibám, pořádaly se zde také různé sportovní a společenské akce, turnaje ve volejbalu a ping pongu, oslavy dne dětí apod. Tenkrát byla řeka Svitava jetě čistá, take se v ní dalo i koupat. V Obřanech, poblí konečné tramvaje, u splavu, lo také vyuít půjčovnu loděk. S loďkou se ale nedalo doplout a k louce, nebo vzdutí řeky od obřanského splavu tak daleko nedosahovalo.
Světlá čára na leteckém snímku z r. 1953 , vycházející z levého dolního rohu vedle elezniční tratě, je cesta od konečné tramvaje z Obřan, po které jsme na louku chodili. Jetě před vstupem do areálu byla vpravo lávka (na leteckém snímku z r. 1953 světlá, kolmá čára přes řeku), spojující oba břehy řeky. Bývalo to iroko daleko jediné místo, kde se dalo bezpečně přejít na druhý břeh. Lávka byla zpočátku celá dřevěná, s opěrným sloupem vetknutým uprostřed řeky mezi kameny a tak se kadoročně musela na podzim rozebrat a na začátku léta zase postavit. Stavba i rozebírání lávky byla vdy velká událost, u které se sela spousta pomocníků. Její úspěné postavení či rozebrání bylo vdy v nedaleké kantýně pořádně oslaveno. Zkrátka jsme nepřily ani my, děti dostali jsme párek, lutou sodovku a Tatranku.
V sedmdesátých letech byla postavena lávka kovová, bez opěrného sloupu, take ji nebylo nutno na zimu demontovat. Její připomínkou jsou dnes na obou březích ji jen betonové patky.
Pokud lávka jetě nebyla postavena, přecházeli jsme řeku po elezničním mostě, který byl kousek proti proudu řeky u ústí elezničního tunelu. Ono to nebylo příli bezpečné, i kdy tehdejí provoz (50./60. léta) se s tím dnením nedá srovnat. Nová, bezpečná lávka pro pěí a cyklisty byla na tomto mostě otevřena v roce 2016.
Hned u výe popisované lávky na snímcích byl vstup do areálu letoviska s dřevěnou kantýnou, s venkovním i zastřeeném posezením, dále zde byly travnaté plochy a hřitě (na fotografii světlé obdélníky). Na konci areál uzavírala chata správce, která byla jakýmsi centrem letoviska a kde bylo moné i přespat. Půjčovaly se tam také různé sportovní potřeby míče, sítě na volejbal, stoly na ping pong, achy, ruské kuelky apod. Tehdy jsem se znal se vemi správci počínaje panem Bílským, Hamerským a panem Pekem konče.
Pod elezniční tratí, mezi loukou a cestou, byly zahrádky, z nich mnohé vlastnili nai známí. I tam jsme trávili mnoho času. Jako odměnu za načerpání vody z řeky do nádrí jsem si vyslouil ovoce, jahody, ale třeba i buchty. Byli jsme tam tenkrát jako jedna velká rodina, vichni se navzájem znali. Z chaty se na trávník vynesly
stoly a idle, někde se hrály achy nebo karty, jinde se jen tak klábosilo a my děti jsme se okolo toho veho motaly. Horí byly návraty domů. Nejen e se mi odtud nechtělo, ale byl jsem za celý den unavený, bolely mě nohy a jetě jsem musel jít pěky a ke konečné tramvaje v Obřanech.
Natěstí, na levém břehu Svitavy, asi v polovině cesty ke konečné aliny v Obřanech, stávala výletní restaurace. Dnes její někdejí slávu připomínají jen její ruiny. Byla to patrová budova, ve které se i vařilo, posezení bylo na malé terase.
(c) Petr Slezák - Vzpomínky na mládí (leden 2019)
Eingegeben: 27.9.2019