Brünner Seifenfabrik Mira (MIRA brněnská továrna na mýdlo) - Historie výroby mýdla
Beigetragen:
Jan TomáekPo celá staletí se pralo směsí popela a sody. K odstraňování nečistoty se pouívaly také různé druhy hlíny. V řadě zemí pouívali kořeny, kůru a plody mydlice (Saponariavulgaris). Tato rostlina rostla podél řek a potoků a obsahovala ávu, která ve vodě pěnila. Uvádí se, e mýdlo vynalezli Galové. Vyráběli ho z kozího oleje a popela. Slouilo vak jen jako pomáda na vlasy. Teprve v Řecku se přilo na čistící schopnost mýdla a mydlářství se stalo řemeslem. V té době byli na výrobu mýdla specialisté Arabové. Vyráběli ho z olivového oleje a aromatických olejů. Začali do něj přidávat hydroxid sodný. Od 7. století se začala mýdla přibarvovat a parfémovat. Vyráběla se mýdla tekutá i tuhá. Ve 14. století se mýdlo začalo vyrábět ve panělsku z olivového oleje a popela z mořských rostlin. Centry tohoto řemesla se mimo panělské Sevilly staly také italské Benátky a francouzská Marseille.
V praxi potom mýdlo působí jako smáčedlo, které dopomáhá vodě k tomu, aby se pouze neshlukovala v podobě kapiček na povrchu pokoky. Mýdlo kapičky efektivně naruuje a voda se tak dostane i do hlubokých pórů. Mýdlo se nabalí kolem zrnek píny, uzavře je v sobě a umoní vodu spláchnout.
Na hliněných tabulkách byl objeven návod, kde bylo uvedeno, e se musí smíchat voda, louh a kassiový olej, který se získává z nevyvinutých plodů skořicovníků (květy se sbírají těsně po odkvětu a mají skořicovou vůni).
Za dob Přemyslovců se o výrobu mýdla staraly pouze hospodyňky. Ty jej musely podomácku vyrobit, protoe na českém trhu ádné mýdlo nebylo k dostání. Doposud neznámé řemeslo mydlářství vzniklo a za vlády Lucemburků. V Praze roku 1464 byl zaloen cech mydlářů. O velkovýrobu mýdla v 19. století se postarali otec a syn Schichtovi. Georg Schicht zahájil výrobu mýdla ve svém malém domku v roce 1848 a ji v roce 1867 mýdlem zásoboval celé severní Čechy. V roce 1882 se jeden z jeho synů, Johann Schicht, rozhodl, e vybuduje továrnu na výrobu mýdla. Tato novosedlická mýdlová výrobna se jetě před 1. světovou válkou stala největí továrnou na zpracování tuků v kontinentální Evropě. Po druhé světové válce byla rodina Schichtů odsunuta a celé jejich "mýdlové bohatství" bylo zestátněno. Dnes je tehdejí továrna známá jako společnost na zpracování olejnin, Setuza.
Při průmyslové výrobě mýdla se často z mýdla odstraňují vechny sloky, které nejsou samotným mýdlem. Jako vedlejí produkt výroby mýdla vak vzniká cenný glycerin, který je velmi prospěný pro lidskou pokoku hydratuje ji a vyivuje. Při průmyslové výrobě se ale přidáním solí extrahuje a následně se vyuívá v potravinářském, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Glycerin se uvolňuje ve větí míře při výrobě mýdla za studena.Tato metoda je etrnějí ne metoda za tepla a navíc ponechává mýdlu nesrovnatelně více výivných látek a vitamínů přirozeně obsaených v olejích. Metoda za studena je metoda, která se nejčastěji pouívá v ručních manufakturách či při výrobě mýdla podomácku. Principem této metody je vyuití tepla vznikajícího přirozenou chemickou reakcí, nikoliv tedy tepla uměle dodávaného. Pokud si ale mýdlo vyrobíte sami, zůstane vám v mýdle nejen vzácný glycerin, ale i mnoství vitaminů a dalích prospěných látek, které jsou do běně prodávaného mýdla uměle přidávány nebo v něm zcela chybí.
Mycí a prací prostředky jsou podmíněny stavbou molekuly detergentů. Molekula je tvořena skupinou hydrofobní (vodu odpuzující) a skupinou hydrofilní (lnoucí k vodě), která se váe na mastnou pínu. Základem detergentů jsou povrchově aktivní látky tenzidy (vechny látky sniující povrchové napětí - synteticky připravené tenzidy se také nazývají saponáty). Mezi nejpouívanějí tenzidy patří mýdla a saponáty. Mýdla se vyznačují vysokou sočivostí (vlastnost kapaliny přilnout k povrchu pevných látek), emulgační schopností, velmi dobře brání návratu píny na vyprané vlákno. Jsou vhodná pro praní buničitých vláken a bavlny, méně korodují pračky. Nevýhodou je nestálost proti kyselinám a solím, alkalická reakce a srálivost působením tvrdé vody.
Výrobny mýdla mydlovary bývaly prakticky v kadém městě postupem doby se výroba centralizuje a koncentruje.
/zdroj internet/
Eingegeben: 24.5.2019