PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Milíře (Kohling (Ober, Unter)) - Milíře

Přispěl: Jan Tomášek

Milíře (německy Kohling) jsou zaniklá obec, která se nacházela přibližně 2 km východně od obce Šindelové v okrese Sokolov. Rozprostírala se na jižních a západních svazích Vřesovce (784 m n. m.). Členila se na Dolní a Horní Milíře. Obdobně jako v okolních obcích a osadách, měly i zdejší, po stráních roztroušené domy, roubené přízemky a štíty se strohou hrázděnou konstrukcí. Pojmenování obce bylo odvozeno od milířů k výrobě dřevěného uhlí, které se zde hojně vyskytovaly. Český název byl stanoven v roce 1947 a odráží význam tohoto pojmenování.

První písemná zpráva o Milířích pochází z roku 1583. Roku 1850 se staly samostatnou obcí. V minulosti se obyvatelé Milířů živili zejména těžbou dřeva a jeho pálením na dřevěné uhlí. To se dodávalo především do železáren v Šindelové a Rotavě. Od konce 19. století stála v Milířích škola. V obci byla pila, mlýn a myslivna. Pošta a kostel byly v Krásné Lípě Zánik obce souvisí s jejím vylidněním po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce. K demolicím opuštěných stavení došlo v 50. letech 20. století. Zůstalo stát jen několik domů v dolní části obce, při silnici do Nejdku, kde později vznikla chatová osada.
K Milířům patřila osada Javořina, která s Milíři prakticky splývala a její pozdější osudy, včetně zániku, byly stejné jako osudy Milířů. Zaniklé Milíře připomíná svědek bývalého osídlení, mohutný památný strom Jasan v bývalých Milířích.

wikipedie (zkráceno)


Vloženo: 19.4.2019Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist