elezniční areál Holeovice-Bubny (elezniční areál Holeovice-Bubny) - Střípky z Bubenského nádraí
Beigetragen:
Jan TomáekBubenské nádraí neslouí, či neslouilo jen cestujícím ve veřejné dopravě ale jeho provoz zaujal i nejednoho přímo nezúčastněného pozorovatele. Jedním z takových byl například spisovatel Vojtěch Steklač mimo jiné autor proslulých Boříkových lapálií. Domovem Boříkovy party byly Právě Bubny Holeovice a o nádraí je v Steklačových knihách nejedna zmínka. Kluci z party například aby zvítězili ve sběru vybrali v kůlně zrezivělé rouby. Chlapci sice soutě vyhrály zároveň vak ředitel v kolním rozhlase vyhlásil zákaz vstupu na nádraí protoe prý zde dolo ke ztrátám materiálu.
Na dětství poblí Bubenského nádraí vzpomíná i například spisovatelka Petra Černocká (dále citát)...
Na vekerou zábavu jsem měla k dispozici Stromovku, protoe jsem se narodila kousek od Strossmayerova náměstí. Nedaleko byla také Letná. A samozřejmě nejblí, kde jsme si hráli, leč jsme nesměli, se nacházelo Bubenské nádraí, kde bylo íleně kolejí a odstavené vagony. Málokdo by asi chtěl bydlet přímo u vlakové stanice, ale pro mne to jsou moc hezké vzpomínky na dětství, protoe jsme byli s nádraím hrozně srostlí. Měli jsme svoje schovávačky a díru v dřevěném plotě, kudy se tam lezlo. Byla jsem prostě nádraní dítě.
Ani dneska, kdy mě ubytují v nějakém městě, kde hrajeme, blízko nádraí, na rozdíl od jiných umělců mi to vůbec nevadí a spím klidným spánkem, protoe u jako dítě jsem usínala za posunování vagonů, co dělalo hrozný kravál a chlapi na sebe volali z amplionů: Ty, Karle, oupni to na třetí kolej. Mně to absolutně vyhovovalo a dokonce potom, kdy jsem se odstěhovala a bydlela na kraji Prahy v Radlicích, kde byl hned za domem lesopark, měla jsem problémy, protoe mi tam chyběl randál, na který jsem si ohromně zvykla. Bylo to prostě něco, co ke mně patřilo.
Eingegeben: 6.4.2019