PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Šlapanice - Přádelna „Johann Reiff & Comp“ (Šlapanice - Přádelna „Johann Reiff & Comp“) - Přádelna „Johann Reiff & Comp“ aneb co bylo než zde ve Šlapanicich byla postavena budova školy

Přispěl: Jan Tomášek


Blümegenův zámeček byl postaven v první polovině 18. století. Za majitele správce Kajetána Blümegena došlo k přestavbě na jednopatrovou budovu.

Později zde bylo sídlo paulánů. V roce 1816 zakládají ve Šlapanicích Johann Reiff a Jakuba Friedricha Schöll - původem z Württemberku přádelnu „Johann Reiff & Comp“. Tato malá venkovská továrna se stala základem jednoho z největších brněnských výrobních podniků – První brněnské strojírny. V roce 1818 se k nim připojuje Heinrich Alexander Luz. Po Reiffovi smrti přebírá v roce 1821 podnik právě Luz a začíná se věnovat v první řadě výrobě parních strojů a to jako první firma v Rakousku-Uhersku.

V roce 1836 dochází k přesunu výroby na Olomoucku ulici. 16. srpna 1836 koupil Luz pozemek od dosavadního majitele Andrease Schimmela z Černovic za 1 100 zlatých konv. měny. Ve stejném roce se definitivně oddělila strojírna v Olomoucké ulici od původní přádelny a firma fungovala pod názvem “K.k. priv. Maschinenfabrik H. A. Luz, Brünn”.

Podnik byl nejvýznamnějším výrobcem parních strojů v Brně. V roce 1872 se firma spojuje s firmou “Thomas Bracegirdle & Sohn” (měl strojírnu v dnešní Mlýnské ulici)a vzniká První Brněnská strojírna (Erste Brünner Maschinen-Fabriks-Gesellschaft).

Původní objekt ve Šlapanicích... V roce 1873 udeřila celosvětová krize a provoz původní Bracegirdleovy továrny ve Šlapanicích byl úplně zrušen a její výroba byla zcela přesunuta na ulici Olomoucká. Původní šlapanická budova různým výrobním účelům sloužila až do konce 19.stol – 1901 ji nahradila budova školy - dnes gymnázium.

První brněnská strojírenská společnost na Olomoucké měla výrobu zaměřena zejména na vysokotlaké parní kotle a turbíny a stroje pro cukrovarnický a keramický průmysl. Továrnou prošly dějiny 20tého století s bombardováním za 2. světové války, pozdějším znárodněním atd. Největší počet zaměstnanců v r. 1960, kdy jich v podniku pracuje 7 421. Vedle brněnské výroby byla založena řada pobočných závodů PBS – dodnes patrně nejvýznamnější je výroba ve Velké Bíteši.


Vloženo: 19.1.2019Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist