PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pamferova Huť - stará (Pampferhütte - alt) - Historie sklárny

Přispěl: Martin Čejka

Povolení k vybudování první sklárny na severozápadním úbočí Sklářského vrchu získal v roce 1782 skelmistr Johann Georg Hefenbrädel (1726 – 1786), tehdy už známý a bohatý sklářský podnikatel a majitel statku Železná Ruda. Zpočátku měla sklárna jednu pec a 6 sklářů a 2 tabuláři zde vyráběli duté i tabulové sklo. Když zakladatel zemřel, spravovaly sklárnu jeho nejstarší děti – dcera Marie Elisabetha z Debrníku a syn Franz Ignaz, dědic Železné Rudy a nájemce sklárny v bavorském Lohbergu. Sklárna byla určena pro jejich nejmladšího a zatím nezletilého bratra Johanna Nepomuka (1769 – 1799), který ji po dosažení plnoletosti v roce 1790 převzal. Sklárna tehdy celkem prosperovala. Lepší druhy skleněných tabulí nacházely odbyt v Itálii, Německu, Španělsku, Turecku a Americe, zatímco obyčejné zelené tabule se prodávaly spíše na domácím trhu.

Skelmistr však zemřel velmi mladý a teprve po jeho smrti se narodil dědic – Franc Xaver (1800 – po 1852). Vdova Marie Anna zdědila podnik v době pro české sklárny krajně nepříznivé a zdá se, že v tuto dobu byla sklárny více mimo provoz než v provozu. Ale i ona zemřela jako velmi mladá a správu majetku nezletilého syna převzala opět Marie Elisabetha Hafenbrädelová z Debrníku a její mladší brat Alois, který zde se synovcem působil asi do roku 1827. Mladý Franc Xaver Hefenbrädel byl schopný skelmistr, navíc se české sklářství pomalu začalo zotavovat z krize. Sklárna opět vyráběla mnoho druhů skla – obyčejné zelené tabule, solinové tabule, luxusní velmi čiré tabule o rozměrech až asi 115 x 75 cm, dále tabule tenké a tlusté. Začal se oživovat také export.

Ve 20. letech 19. století již ale hvězda sklářské dynastie Hafenbrädelů zapadala. Franc Xaver byl posledním skelmistrem z rodiny a zdědil postupně všechny hafenbrädelovské sklárny na Železnorudsku. Na provoz však nestačil a stárl. Postupně je pronajímal nebo prodával a někdy v letech 1837/1838 pronajal i Pamferovu Huť, která na svém původním stanovišti skončila a byla nově vystavěna v údolí potoka Řezná 1 km na severozápad (viz samostatné heslo: Pamferova Huť – nová).

zdroj: turistická informační tabule Sklářské stezky, autor - Jitka Lněničková


Vloženo: 12.12.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist