PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pamferova huť - nová (Pampferhütte - neu) - Historie sklárny

Přispěl: Martin Čejka

V roce 1838 bylo započato se stavbou nové Pamferovy Hutě u potoka Řezná 1 km severozápadně od hutě původní. Již v červenci 1839 zde byla poprvé zapálena pec. Oficiálně žádal o povolení ke stavbě majitel sklárny a statku Železná Ruda Franc Xaver Hefenbrädel, ale výstavbu financovali zřejmě z větší části budoucí nájemci. Těmi byli Mayer a Moritz Blochové z Tachova, z rozvětvené rodiny sklářských podnikatelů. Pamferovu Huť vedl Moritz Bloch.

Nová sklárna měla na počátku 50. let 19. století jednu pec se šesti pánvemi otápěnou dřevem, 4 roztahovací pece na výrobu tabulového skla a stoupu poháněnou vodním kolem. Zaměstnanců zde bylo obvykle 14 – tavič, topič, 6 sklářů, 6 odnášníků (pomocníků sklářů) a jeden muž obsluhoval stoupu na křemen.

Když prodal v roce 1852 Franc Xaver Hefenbrädel statek Železná Ruda knížeti Hohenzollern-Simmaringen, byla nájemní smlouva na sklárnu uzavřena s Blochem na dalších 6 let. V polovině 50. let se ale začaly projevovat první známky toho, že nájemce nemá dostatek finančních prostředků. Situace se zhoršovala a v roce 1865 došlo pro dluhy k prvním žalobám. Vše vyvrcholilo v únoru 1866, kdy Bloch s manželkou ze sklárny zmizeli. V březnu byl na jeho majetek uvalen konkurz.

V roce 1866 byl pověřen správou konkursní podstaty železnorudský obchodník Josef Fuchs. Byl to muž movitý, který se zde snažil zachovat provoz a který si sklárnu později najal. Pec byla v roce 1873 přestavěna na smíšený regenerativní otop dřevem a hnědým uhlím. Byla to stále malá sklárna s maximálně 30 zaměstnanci, ale vyráběla kvalitní tabulové sklo a masivní konkurenci moderních velkopodniků dokázala vzdorovat až do roku 1892, kdy byl provoz zastaven pro nedostatek dřeva v okolních lesích. O rok později byla sklárna zbořena.

zdroj: turistická informační tabule Sklářské stezky, autor - Jitka Lněničková

Vloženo: 12.12.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 49 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist