Unterteschau (Dolejí Těov) - Z historie obce
Beigetragen:
paerákKadý,kdo znal těké poměry venkovského ivota,je pochopitelné,e jen velmi zřídka něco zanesl na papír a z toho mála jetě byla část zničena válkou a odsunem.
Z okresní silnice Hartmanice-Petrovice se v obci Chlum (Chumo) odbočí vlevo k Dolejímu Těovu.
Kdy se dostanete do vesnice,vimnete si velkých hospodářských budov,které patří k panství.Pokud budete pokračovat po cestě,dojdete k zámecké čtvercové stavbě statku Dolejí Těov.Cesta dál vede mezi statkem a vlevo stojícím hostincem a jste ve uprostřed vsi.Odtud cesta odbočuje do Oberteschau (Hořejí Těov),vpravo do české osady Gaberle (Javoří) a rovně vede cesta do Mochau (Mochov).Dolejí Těov leí 700 a 750 m.n.m. a byl vsí na jazykové hranici.Stojí na konci údolí a je na jihozápadě chráněný hřebenem Černého lesa (Schwarzwald) a na severozápadě zalesněným Vosíkem (Wossek).Zemědělsky vyuitelná půda v obci patřila převáně k panství Dr.Zieglera.Zbytek vlastnil jeden sedlák o výměře 15 ha a pět malých zemědělců.Ti měli sice částečně německá jména,ale přihlásili se k české národnosti.Kromě těchto pěti českých rodin ili v obci jen Němci.Pokud nebyli samostatně výdělečně činní,vydělávali si na ivobytí v zemědělském a lesním hospodářství u statku nebo byli zaměstnaní v Chlumu v Blochovo továrně na stříbrné fólie a v Urbánkovo továrně na hračky.
Ve vesnici a do roku 1938 existovaly dvě koly.Německá kola, kde byly zapsány děti z Hořejího Těova,Boova (Boschau) a Drahthäuser a česká kola,postavena ve dvacátých letech 20.století (1923).Ta byla navtěvována převáně dětmi u českých vsí Javoří a Vlastějov (Schwalben).
Majitel panství udroval mateřskou kolku pod vlastní správou,co byl v tehdejí době pozoruhodný sociální počin zaměstnavatele.Slečna učitelka se po celý den starala o děti,jejich rodiče pracovali v provozu.Mateřská kolka byla umístěna v zahradním domě.
Centrum společenského ivota byl pronajatý hostinec.Tam chodili kromě obyvatel vesnice,úředníků a zaměstnanců statku,zejména v létě také skupiny pěích turistů z Hartmanic a studenti z Kaperských Hor,kteří se starali svými hudebními vlokami o veselou náladu.Hostinec se stal v roce 1938 obětí plamenů a nebyl znovu vybudován.
Od té doby se ves velmi málo měnila.Byly zbořeny domy čp.9,13,14 a 16.Východní část čtyřhranného statku byla v edesátých letech zvýena o jedno patro a zároveň odstraněna pro tuto krajinu typická zvonice.Místo polní stodoly byly postaveny nové hospodářské budovy JZD.
(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")
Eingegeben: 12.3.2018