PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Plzeň Výstaviště (Plzeň Výstaviště) - Plzeň Výstaviště

Přispěl: Markéta Janečková

Počátky výstavnictví v Plzni sahají až do roku 1864. Stavba areálu výstaviště byla započata v březnu 1938 a již v červnu 1938 se zde konala první jubilejní výstava. Původní záměr, vytvoření obdobného výstaviště jako v Brně, se neuskutečnil, protože peníze musely být použity na předpokládanou obranu republiky. V průběhu války sloužilo výstaviště jako sklad wermachtu. V 50tých letech zde byl postaven amfiteátr, v němž se konaly filmové festivaly pracujících. V areálu za řekou byly postaveny jako výstavní exponáty různé stavby - Viecha , Koliba, Lovecká chata, Rybářská bašta, Salaš a jiné.
Výstaviště Plzeň je spjato zejména s legendární potravinářskou výstavou EX Plzeň. Tradice výstav EX Plzeň vznikla v červnu 1966, kdy byla zahájena celostátní výstava dobrého jídla, pití a cestovního ruchu pod heslem Československo - země štědrá, pohostinná a krásná. Byly zde představeny výrobky našeho potravinářského průmyslu a různé labužnické speciality. Výstava byla pro návštěvníky zajímavá tím, že zde bylo možné zakoupit potraviny, které nebyly běžně v obchodech k sehnání - například zahraniční paštiky, tresčí játra, speciální sýry, nebo banány, které byly nedostatkovým zbožím. Program byl obohacen o koncerty, taneční vystoupení či módní přehlídky. Do Plzně při této příležitosti často mířily známé osobnosti. Výstavu každoročně navštěvovalo až čtvrt milionu lidí. Postupně bylo rozšiřováno i spektrum výstav - nábytek, textil, domácnost, svět dětí, Plzeňské výstavní trhy, Květnová knižní Plzeň a výstava Pragoexpo, která byla určena výhradně cizincům.
Po sametové revoluci zájem návštěvníků postupně opadal. Výstava EX Plzeň ztratila své kouzlo, protože tam již nebylo k dostání nic, co by se nedalo běžně koupit. Na jubilejní pětadvacátý ročník v roce 1997 zavítalo už jen přes šedesát tisíc návštěvníků. Poslední EX Plzeň v roce 2001 navštívilo kolem šesti tisíc návštěvníků. Vystavovalo zde pouhých 65 vystavovatelů.
V roce 2002 byl celý areál značně poškozen povodní. Výstaviště začalo postupně chátrat. V roce 2005 započala demolice areálu. Izraelská společnost Plaza, která areál po dlouhých průtazích koupila, zde vystavěla obchodně - zábavní centrum.


Vloženo: 6.1.2017Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist