PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Zum fröhl Sänger (Zum fröhl Sänger) - Nový Jiříkov (Neugeorgswalde)

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Roku 1701 už měl Nový Jiříkov rychtu, prvním rychtářem se stal Mathes Kade. K posílení soběstačnosti nové obce byl zde za dozoru vrchnosti a robotních povinností vybudován mlýnský rybník (Mühlteich) a posléze i mlýn kolem roku 1730. Mlýn stál hned pod rybníkem, dnes Duhák, měl mlýnské kolo na horní vodu jako mlýny v dolním Jiříkově. Tím že mlýn stál hned pod hrází rybníka, nemusel mít dlouhý náhon nad vodní mlýnské kolo.
V roce 1771 za panování císařovny Marie Terezie vyšel císařský patent o číslování domů. Obec Nový Jiříkov měla samostatné číslování domů, stejně jako Loučné (Wiesenthal). Mlýn byl pak veden pod číslem popisným 43. Kdo byl prvním mlynářem, se nepodařilo zjistit, kolem roku 1850 provozoval mlýn mlynář Anton Wehle. Jako mlýn, který mlel mouku pro obec a okolí koncem 19. století skončil. V roce 1849 došlo k sloučení obcí Starý Jiříkov, Nový Jiříkov a Loučné a tak mlely především mlýny v dolním Jiříkově. Ale podnikavost majitelů mlýna příšla s novým nápadem. Mlýn sice přestal oficielně mlít, stal se z něj hostinec a na rybník byly zakoupeny lodičky. Turisté měli opět o místo pro zábavu a občerstvení postaráno a „kšefty“ se znovu pohnuly. Svědkem této proměny je i kreslená dobová pohlednice (1898), prošlá poštou v červnu roku 1902. Tehdy již byly v provozu lodičky na rybníce (Gondolteich) a hostinec se jmenoval „Zum fröhl Sänger“ - U veselého pěvce.
Před I. světovou válkou 1914 - 18 byla majitelkou mlýna Neumann Anna. Po válce a vzniku ČSR v roce 1918 se stává majitelem a hostinským Wilhelm Braunstein a mlýn - restaurace se jmenuje „Zur Mühle“ - U mlýna. Hostinec svůj název mezi válkami nemění, ale v roce 1938 je již hostinským Adolf Rudolf.
Mlýn - hostinec přečkal II. druhou světovou válku do roku 1945. Potom, stejně jako řada dalších domů, postupně zpustl, až jej stihl osud poslední. V padesátých letech byl zbořen. Rybník existuje dodnes, slouží pro chov ryb.
Převzato z www.mesto.jirikov.cz

Vloženo: 22.2.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist