PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Písečník (Kolonie in der Sandstätte) - Písečník

Přispěl: Jan Tomášek

Za rušnou silnicí,
za kamenným křížkem,
jsou domky jak vlaštovčí hnízda,
hlínou slepená.

Tak nějak se pokusil popsat atmosféru bývalé brněnské nouzové kolonie Písečník můj dlouholetý přítel, který odtud nedaleko v - dnes již opět - Štefánikově čtvrti vyrůstal a dosud zde bydlí a se kterým jsme si na toto téma jedné místní hospůdce povídali. Písečník měl trochu prošláplý z dětství a později i z období dospívání.

Dozvěděl jsem tak o svárech mezi nedospělými obyvateli Písečníku a omladinou z vilek tehdejší Fučíkovy čtvrti. Výrostci z Písečníku byli potomci (děti, vnoučata) původních prvorepublikových obyvatel kolonie, kterou tvořili nezaměstnaní a všelijaká svérázná společnost. Bývala tu i prý hospoda (je zvláštní, že hospody v brněnských koloniích chybí) - jednoho dne někdy v 80tých letech byla však nečekaně zrušená.

Kousek od Písečníku, při Kohoutkově ulici se prý v jednom lůmku nacházela další miniaturní kolonie – respektive 3, 4 chalupy, či spíše chatrče – v sedmdesátých letech už neobydlené. „Ostuda města“. Tato místa zanikla při stavbě Husovického silničního tunelu. Samotný Písečník byl zase zmenšen při budování železniční trati „Nové Tišnovky“ v letech padesátých.

A jak vypadá Písečník dnes? Postarší ženu s šátkem na zápraží sedět už asi nespatříme. Vzniká zde spousta přestaveb a novostaveb. Přesto zde ještě zbylo pár chalup v původním stavu. V jednom domku za přispění jedné nadace se vytváří dokonce něco na způsob malého muzea s prodejnou knih, malou kavárnou, jako ukázka dřívějšího bydlení.

(Jan Tomášek, Petr Hromadník)


Vloženo: 22.11.2015Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist