PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kostelní Bříza (Kirchenbirk) - Vojenský újezd

Přispěl: Miroslav Landa

Důležitým mezníkem pro zdejší oblast byl rok 1946, kdy byl rozkazem Ministerstva národní obrany na ploše 252 km2 zřízen Vojenský prostor. Na tomto území, se s pomocí americké armády, začalo s vysidlováním asi 25 000 obyvatel německé národnosti a následným pokusem o dosídlení Čechy. Z původních obyvatel Kostelní Břízy se vyhnuly vysídlení pouhé dvě rodiny.
Před vznikem VVP měla obec Kostelní Bříza s osadami 613 čísel popisných, ze kterých bylo během vojenského "hospodaření" 560 zbořeno ! Demolující vojáci se nezastavili před ničím. Z povrchu zemského vymazali nejen domy, ale také zámek v Krásné Lípě a kostely se hřbitovy ve Vranově a Smrkovci.
V roce 1947 byl ustaven Vojenský újezd Prameny. Zemědělské plochy byly spravovány a obdělávány Vojenskými statky Sokolov, které si pro své podnikové ředitelství zabraly zámeček Špígl v Arnoltově.
Po zrušení Vojenského újezdu byl v roce 1954 vytvořen MNV (Místní národní výbor - tehdejší obecní úřad) Kostelní Bříza, který spravoval území o rozloze 86 km2.
Ke 31. 12. 1968 byla provedena delimitace a celý katastr byl rozdělen na obec Kostelní Bříza a Rovná, pod jejíž nově vytvořený MNV obec patřila až do roku 1976, kdy byla sloučena s Březovou. Rok 1968 byl také posledním školním rokem pro zdejší jednotřídku. Podobně jako v jiných dosídlených oblastech žilo také v Kostelní Bříze mnoho národností. Při sčítání lidu v roce 1970 obývalo obec 156 Čechů, 100 Slováků, 1 Polák, 14 Němců, 3 Ukrajinci a jeden občan nezjištěné národnosti. V místní kronice je zmínka o tom, že MNV se snažil během sčítání přesvědčit místních 21 Romů, aby se přihlásili ke své "cikánské národnosti". Bylo jim však odpovězeno, že když žijí v Čechách, tak jsou prostě Češi.
Převzato z -http://slavkovskyles.sweb.cz/pages/kostelnibriza.html

Vloženo: 3.11.2015Komentáře a upřesňující informace


socialistická armáda [Jiří Hemmer 6.11.2015 18:13] | Reagovat
Tak to vzali dost z gruntu. Kéž by tak z gruntu dobře a rychle stavěli.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 56 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist