PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bügellohe (Bügellohe) - Bügellohe - historie

Přispěl: 1

Dnes již zaniklá osada Bügellohe se nachází pár set metrů od české hranice na náhorní plošině v Hornofalckém lese pod horou Ebene nedaleko zaniklé vsi Václav/Wenzelsdorf, odkud sem vede stará cesta, již na bavorském území. Byla založena a vystavěna kolem roku 1946 vysídlenci z česko-německých vsí Pleš/Plöss, Rábov/Rappauf a Václav/Wenzelsdorf, neboť němečtí obyvatelé českých obcí v příhraničí byli vystaveni sílícímu tlaku a represím ze strany českých úřadů. Některé z rodin vlastnily již delší dobu pozemky na německém území, kam uprchly a rozhodly se zde vystavět přechodná obydlí, než se budou moci vrátit do své české vlasti. Tak vznikla osada Bügellohe. Její jméno je pravděpodobně odvozeno od blízké hranice, která na tomto místě vytváří oblouk (Bogen) a zelené barvy lesa (blühen).
Protože byly původní vesnice srovnány se zemí a zcela zmizely z map, museli se obyvatelé osady připravit na dlouhodobý pobyt. A začali s výstavbou domů. Nakonec si však uvědomili, že je zde jejich setrvání z dlouhodobého hlediska nemožné kvůli nedostatečným zdrojům obživy a problematickému zásobování. V osadě se v letech 1946-48 usídlilo celkem 11 rodin. Většina z nich si vystavěla pouze dřevěná obydlí, neboť doufala, že se bude v dohledné době moci vrátit do svých domovů. Protože do nové osady nevedla silnice, musel být stavební materiál dopravován na zádech nebo v zimě na sáních. Za těchto okolností bylo vzhledem k přírodním podmínkám velmi težké se zde usadit a zdomácnět. Rozhodujícím podmětem k tomu, aby se obyvatelé vyrovnali se stávajícími podmínkami a zařídili se natrvalo, se stala definitivní ztráta naděje na návrat domů. největším problémem byl stavební materiál a možnosti jeho dopravy. Tehdy do osady vedla jen cesta pro pěší a samozřejmě nikdo z obyvatel neměl traktor. Poté, co se ukázalo, že návat do vlasti bude nemožný, začali obyvatelé osady vše zařizovat natrvalo. Bylo třeba zajistit přívod vody, elektřiny a vyhovující dopravní spojení.
Josef Licha (Gabter Peppi) z Václava se ujal role mluvčího vesnické komunity a pokoušel se v obci Dieterdorf, ve městě Schönsee, na okrese a dokonce u ministra pro vysídlence všemožně vysvětlovat problematickou polohu osady a získat peníze na stavbu silnice. Nakonec byly všechny snahy marné a zánik osady Bügellohe se tak stal nevyhnutelným. A tak posledním obyvatelem osady, se stal právě bývalý hostinský z Václava Josef Licha z č.p. 8, který i zde provozoval hostinec a vydržel zde do 27.11.1969.a odstěhoval se do nedalekého Waldhäuseru u české hranice.

Vloženo: 29.3.2015Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka: