Lovecký zámeček (Lovecký zámeček - Bruntál) - Lovecký zámeček - Bruntál
Beigetragen:
Miloslav HorníkLovecký zámeček - Bruntál
Na tento zaniklý objekt a zde na http://www.zanikleobce.cz podchycený, ale pouze se záznamem GPS, jsem narazil zcela náhodně. Protoe mám z rodinného alba svého spolupracovníka a nejmladího syna paní Pösslové naskenováno 6 fotografií, jejich autorem je hajný z Oborné Jindřich Kantor, a také několik pohlednic včetně sousedícího, rovně zaniklého objektu staré myslivny, bylo mi docela líto, e něco takového zde chybí, proto jsem se rozhodl , e přispěji těmito svými dokumenty. Aby to bylo komplexní, navtívil jsem i moji známou, dnes ji 86letou velmi vitální paní Jarmilu Pösslovou, která zde s rodinou 6 roků ila, aby si ze vzpomínek něco vybavila a mohl jsem tento článek zde zařadit. Troufám si tvrdit, e v Bruntále a okolí bude ji jen několik málo ijících pamětníků, kteří tato místa, vzdálená cca 3 km za Bruntálem směrem na Skrbovice, v té době navtívili.
Paní Jarmila Pösslová přijela do Bruntálu 1. 5. 1949 s tříměsíčním synem z Nemochovic na Vykovsku spolu s matkou svého manela, která přijela ze sousední vesnice Brankovice, a následovala tak svého mue ing. Huberta Pössla (*1919 1996), který zde přijel ji v předchozím roce na podzim, jako čerstvý absolvent VZ - lesnické fakulty v Brně. Studium započal ji před II. světovou válkou a dokončil bezprostředně po ní. Zde dostal umístěnku na místo polesného a bylo mu podřízeno 6 zaměstnanců.
Pouhý den před jejich příjezdem se ze zámečku odstěhoval předchozí uivatel, kterým byl polesný pan Kempný. Ten současně vyučoval i v Bruntále na tehdejí místní lesnické kole spolu s učitelem panem Sadílkem. Tato kola byla později přemístěna do Karlova.
Zámeček byl, jak vyplývá údajně z vyprávění tehdy jiných pamětníků, postaven jako rekreační a odpočinkový objekt pro řádové sestry Řádu německých rytířů. Celý komplex sestával z 28 místností včetně sklepních a podkrovních. Hlavní budova byla celá podsklepená s rozdělením na místo pro palivo, brambory, potraviny ap. V bočním křídle byly kanceláře a místnosti slouící pro polesného a dále prádelna a sociální zařízení. Obě křídla objektu byla propojena chodbami, take nebylo nutné přecházet přes dvůr. Chodby byly pokryty terasem s vyvýením do 10 cm. Vechny přízemní místnosti byly vytápěny vysokými kachlovými krbovými kamny, tak jako vstupní hala, které navíc vévodilo iroké schoditě do podkroví. Vude byly parkety a v hlavní obývací místnosti pak parkety s okrasnými vlysy jako ve skutečném zámku. Přízemní okna měla vnitřní 3 dílné skládací křídlové okenice, které byly při otevřeném stavu nenápadné, protoe byly zaputěny do bočního dřevěného obloení výklenku okna. Podkroví a chodby byly obloené modřínovými palubovkami a podkroví bylo také kompletně obyvatelné, ale snad jen sezónně, protoe zde nebyla kamna na vytápění.
Přestoe byla tato stavba na odlehlém místě, měla ji tehdy elektrický přívod a dokonce i několik telefonních přípojek. Na dvoře byla studna zakryta zdobeným altánem. Ve sklepní místnosti hlavní budovy bylo vodní čerpadlo a rozvod vody byl instalován do obou křídel. V té době zde ji byla i splachovací WC.
V sousední staré myslivně bydlel nejdříve hajný Josef Jurina a po jeho odchodu zde bydleli dvě rodiny lesních dělníků (kočí) včetně sedmi dětí.
A do roku 1952 zde rodina ila spokojeně a postupně se rozrostla o dalího syna a neteř pana ing. Pössla. Roční deputát na 36 m³ dřeva, které zaměstnavatel přivezl, nechal nařezat, natípat a uloit polesnému a do sklepa, byl dostatečný pro celoroční potřebu. Jistým omezením bylo, e mnohdy se muselo i 2x za den jít nakoupit do 3 km vzdáleného obchodu, jednou pro chleba podruhé pro mléko. Pro neteř, kdy ji byla ve kolním věku, byla docházka "na Mahenku", kde byla kola (dnení M na Komenského ulici), ne příli příjemnou povinností. V té době byla souvislá zástavba z této strany a od el. tratě Bruntál-Malá Morávka směrem k městu.
Někdy před rokem 1952, pravděpodobně z důvodu rozíření ochranného pásma blízké střelnice armády ČSR, se uvaovalo o bezpečnosti zdejích obyvatel. Při vojenských střelbách byli obyvatelé obou objektů na toto upozorněni před i po skončení střelby s tím, e se nemohou volně pohybovat, zejména pak ve směru na Bruntál. Vojentí odborníci později prováděli měření a výpočty, zda se rozhodnout pro stavbu nějaké ochranné betonové zdi nebo budovy demolovat. Rozhodnutí padlo pro druhou variantu. V roce 1952 se tedy obyvatelé obou budov vystěhovali. Rodina pana ing. Pössla se odstěhovala do nedalekých Skrbovic a krátce nato začala demolice. Byla etrná, protoe ve se postupně rozebralo a odvezlo k pouití na jiné voj. stavby. Drobnou sutí byly zasypány i sklepy. Na záběrech z leteckého snímkování v roce 1955 je jetě vidět, kde se obě stavby nacházely. Dnes jsou ji parcely zarostlé vzrostlými stromy a keři ale stále lze zbytky obou staveb jetě nalézt.
Miloslav Horník.
Eingegeben: 3.3.2015