PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Smolnice (Pechgrün) - Historie

Přispěl: Pavel Beran

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1356, kdy se připomíná jakýsi Hedenrici de Pethgrun. Německé jméno vesnice, Pechgrün, je spojováno se sběrem a zpracováním smůly, německy Pech. Koncem 18. století bylo ve Smolnici 67 domů, v nichž žilo 428 lidí. Největší počet obyvatel ve Smolnici byl zaznamenán při sčítání v roce 1930, kdy zde žilo 749 obyvatel. Výrazný rozvoj vesničky přinesla až první polovina 19. století, kdy se v okolí vytvořila širší nabídka pracovních příležitostí – chodovská porcelánka, první doly, minerální závody v Lipnici, kamenictví.
Až do roku 1960 byla Smolnice samostatnou obcí, patřící v letech 1949 až 1960 do okresu Karlovy Vary. V roce 1960 se stala součástí obce Stará Chodovská a o čtyři roky později byla připojena k Chodovu. Tehdy se začal osud vesnice naplňovat. Doly, které potřebovaly úložiště pro gigantické množství nadložních jílů a zeminy z lomu Jiří, zahájily výkup smolnických stavení a vesnice se začala pomalu vyklidňovat. Sčítání obyvatel a domů v roce 1970 zaznamenalo již pouze jeden dům a čtyři obyvatele.
V místech bývalé Smolnice je dnes rozlehlá Smolnická výsypka, jež změnila ráz zdejší krajiny k nepoznání. Tisíce kubických metrů jílů překryly i řadu rybníků, které po staletí patřily k typické tvářnosti okolí této zaniklé vesnice. Mezi Smolnicí a Chodovem
to byly v polovině 19. století rybníky Seeteich, Herrenteich, Frauenteich, Mukerteich, Neuhainzelteich, Strassenteich a Neustarkenteich, v nichž se chovaly ryby. Rozdílnost okolí Smolnice v šedesátých letech 20. století a na jeho konci nejlépe vystihují výřezy z map z téže oblasti. Po obci Smolnice zůstala zachována památka v místním názvosloví, kdy se i dnes v hovoru Chodováků „Smolnický kopec“ objevuje, nejčastěji ve spojení s rekreačními sportovními aktivitami. Mnozí z nich možná o souvislosti tohoto názvu se zaniklou obcí dosud nic netušili.
(zdroj: I tudy kráčely dějiny, Vladimír Prokop st.)

kniha: ZANIKLÁ MÍSTA CHODOV

Vloženo: 14.2.2015Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist