PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Nové Mohelno (Neumugl) - Podrobnější historie

Přispěl: Miroslav Landa

Staré Mohelno na bavorské straně je připomínáno již v letech 1312 a 1359 jako Mugel. Název Mohelno (Mugl) prozrazuje slovanský původ a pochází od českého slova mohyla, staročesky “mogyla“. Nové Mohelno bylo mladší a poprvé se objevuje v letech 1654-55, kdy jsou zde připomínány čtyři skromné chaloupky s uhlíři. Státni hranice byla těchto místech až do 19. století velmi komplikovaná. V roce 1787 bylo Nové Mohelno přifařeno k nové duchovní správě v bavorském Ottengrünu a tamní farář, který zajišťoval náboženskou výuku, vedl matriku, vykonával cirkevní obřady a dostávat od rakouských úřadů ročně 168 zlatých.
Obyvatelé se živili dřevorubectvím a zpracováním dřeva. Někteří dělníci pracovali u bavorských fořtů v lesích a několik vesničanů se živilo přepravou dřeva do Chebu. Jenom šest chalupníků vlastnilo zdaňované pozemky. Malé pozemky měli pronajaty buď od knížete Metternicha, nebo od sedláků ze Starého Mohelna. Většinou to však byli nádeníci, kteří pracovali v panských lesích. Nové Mohelno patřilo pod panství Kynžvart až do roku 1848, kdy byly zrušeny vrchnostenské poměry. Metternichův novomohelenský revír měl 748 ha lesa. Jihovýchodně od vsi byl revír zvaný Bärnhau.
Když bylo Nové Mohelno v roce 1787 přifařeno pod Ottengrün, bylo rozhodnuto posílat děti do tamní farní školy. To se nepodařilo a tak Nové Mohelno jednalo s obcí Staré Mohelno, že založí společnou školu, která se bude stěhovat. Výuka v této formě trvala až do roku 1853, kdy byla zakázána rozhodnutím království Bavorského. Do roku 1870 neměla škola v Novém Mohelně vlastní stavení a tak se výuka nadále stěhovala (učitelem byl tehdy Anton Seitz). V roce 1870 byl pronajat v domě čp.2 prostor pro školní vyučování a v roce 1896 byla postavena vlastní škola. Prvním učitelem v nové škole byl Franz Pötzl (1896 – 1935) a po něm Hans Hufnagl (1935 – 1940).
Statistika obyvatelstva Čech z roku 1900 uváděla v Novém Mohelnu 25 domů s 99 obyvateli jako součást místní obce Vysoká, fara Ottengrün (Bavorsko), pošta Dolní Žandov. V obci bylo po válce ještě 26 domů, hájovna, škola, obecní dům a poslední starostou byl Ferdinand Fritsch. V roce 1946 dochází k odsunu a Nové Mohelno se vylidnilo. Došlo k rozebírání stavení, odvozu stavebního materiálu a dřevěných částí na podpal, zbytek byl pak srovnán se zemí. Dnes zůstává připomínkou lidské činnosti pouze Wallerův křiž u čp. 1 obnovený rodáky v roce 2005.
Kaple sv. Šebastiána v Novém Mohelnu
Kdysi měla ves starou dřenou kapli zasvěcenou svatému Šebestiánovi. Ta byla v roce 1890 stržena a postavena nová, větší, na půdorysu 7 x 4,5 metru, vedle které byla v roce 1896 postavena škola. Hlavní ozdobou kaple byla pieta, kterou vytvořil Anton Waller, rodak z Nového Mohelna, který žil později v Düsseldorfu.Vloženo: 12.2.2015Komentáře a upřesňující informace


dva roky jsem tam slouzil [janda josef 19.4.2015 15:22] | Reagovat
slouzil jsem na rote mohelno v letech 1964-66.nemohu si vzpomenout naty tri rujny baraku při ceste krote.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist