Neysseburg (Zámeček Schlaraffia) - Historie a současnost.
Beigetragen:
Fanda PodzimekBudovu si jako své sídlo v roce 1909 zřídili členové recesistického spolku Preciosa Iserina, jablonecké odnoe spolku Schlaraffia. V období 2. světové války byla činnost spolku zakázána a objekt vyuívaly německé vojenské orgány. Po válce ji schlaraffové činnost neobnovili a v budově sídlila organizace mládee ČSM. V té době dolo k likvidaci interiérů. Později převzal budovu podnik LIAZ, který ji vyuíval a do privatizace v polovině 90. let 20. století, kdy budova přela do soukromého vlastnictví. Majitelé se od 90. let poměrně často střídali.
V březnu 2008 jednala Komise města pro realizaci městské památkové zóny s vlastníky objektu Schlaraffie o jeho budoucnosti. Tenkrát se dohodli, e Schlaraffie bude začleněna do plánované novostavby výrobního a administrativního areálu společnosti na sousedním pozemku, který vlastní stejný majitel. Tato informace proběhla tiskem. Následně zastupitelstvo schválilo 46. změnu územního plánu, aby se záměr mohl uskutečnit a město nechalo na své náklady zpracovat architektonickou studii, která se stala základem projektu. V průběhu stavebních prací poádal investor a majitel obou pozemků o demolici části Schlaraffie, kovárny, s čím památkáři souhlasili, protoe objekt byl ve patném stavu a památkově nebyl významný.
V říjnu 2011 podal Mgr. Milo Krčmář na Ministerstvu kultury ČR návrh na prohláení objektu Schlaraffie za kulturní památku. Mgr. Krčmář je mj. členem Komise městské památkové péče Rady města Jablonec nad Nisou, která ádost podpořila a doporučila Radě města vydat kladné stanovisko.
V únoru 2012 vydal magistrát města kladné stanovisko k prohláení objektu za kulturní památku.
V říjnu 2013 se na základě dotazů ze strany magistrátu na výsledek etření uskutečnila prohlídka objektu (po dvou letech od podání ádosti). Následně dolo k vydání rozhodnutí, ve kterém Ministerstvo kultury ČR neprohlauje budovu Schlaraffie za kulturní památku. Ve zdůvodnění stojí, e objekt je architektonicky nepříli hodnotnou stavbou, její památkové a kulturní hodnoty tkví v propojení se spolkem Schlaraffia. Vzhledem ke stavebnětechnickému stavu budovy by případná obnova znamenala prakticky stavbu kopie objektu a dalí pokračování řízení o prohláení domu za kulturní památku by bylo bezpředmětné.
V současné době je v důsledku tohoto stanoviska stav takový, e pokud by vlastník objektu poádal o jeho demolici, stavební úřad nemá důvod nevyhovět.
29. 1. 2014 Po jednání primátora města s panem Radkem Malinou v pondělí 28. ledna konstatujeme, e se nepodařilo najít společnou řeč na podílu města na opravě nebo odkupu objektu Schlaraffie včetně pozemku.
I na tomto jednání zazněla ze strany pana Maliny nabídka odkupu objektu a jeho přemístění na jiné místo. Pokud by město mělo zvaovat tuto monost, je nutné konstatovat, e na území města Jablonec nad Nisou je 170 nemovitých kulturních památek evidovaných na Ministerstvu kultury ČR.
Město vnímá zvýený zájem veřejnosti, ale je třeba tuto problematiku vnímat v irím kontextu a zváit monosti města přistupovat k opravám vech památek na území města vhodným způsobem na základě odborných posudků a vyjádření. Nelze dělat účet bez hostinského a nelze se skládat na opravu objektu, o něj jeho majitel nemá zájem, uzavírá primátor Beitl.
Pro doplnění dezinformací, které se týkají okolností, za kterých nebyl zámeček Schlaraffie zapsán mezi kulturní památky.
Ministerstvo mělo ke svému rozhodnutí k dispozici následující stanoviska:
1. Stanovisko Národního památkového ústavu (to ve svém stanovisku ze dne 11. 1. 2012 se zařazením zámečku mezi kulturní památky souhlasí).
2. Stanovisko Krajského úřadu Libereckého kraje, úseku státní památkové péče (to ve svém stanovisku ze dne 30. 1. 2012 se zařazením zámečku mezi kulturní památky souhlasí).
3. Stanovisko Magistrátu města Jablonce nad Nisou, úseku státní památkové péče (to ve svém dopise ze dne 6. 2. 2012 se zařazením zámečku mezi kulturní památky souhlasí a upozorňuje na nebezpečí chátrání objektu).
4. Stanovisko Komise Ministerstva kultury upozorňuje, e důsledky dlouhodobé neúdrby, díky kterým zaniklo vybavení i členění, nepředstavují důvod pro nezařazení stavby mezi nemovité kulturní památky a naopak upozorňuje na význam objektu, který koncentruje část dobového společenského ivota v Jablonci, spojeného se spolkem Schlaraffie.
Od této chvíle přichází na řadu právník majitelky objektů, který napadá vesměs vechna odborná stanoviska.
Ministerstvo si znovu vyádá vyjádření Krajského úřadu Libereckého kraje a Magistrátu města Jablonec nad Nisou i Národního památkového ústavu v Liberci. Vechny zmíněné úřady námitky právního zástupce majitelky objektu vyvrací.
24. 9. 2013 Magistrát Jablonce nad Nisou znovu upozorňuje ministerstvo na dalí pokození objektu a dohaduje schůzku na 1. 10. 2013 (tedy dva roky po obdrení podnětu na ministerstvo). Statický stav je místy v havarijním stavu.
Kdy to shrneme, ministerstvo kultury obdrelo podnět k prohláení 10. 10. 2011, stanovisko vydalo 3. 12. 2013, tedy více ne dva roky po obdrení podnětu.
Dle Správního řádu § 71 je správní orgán povinen vydat rozhodnutí bez zbytečného odkladu (základní lhůta je 30 dnů, neprotahuje-li se o vydání odborných stanovisek).
Dle informací autora statického posudku, který si nechal před dvěma lety vypracovat jablonecký stavební úřad, nebyl objekt v havarijním stavu a sám od sebe by vydrel jetě dlouho.
Jako stěejní se jeví změna stavu v průběhu více ne dvouletého jednání na ministerstvu, které bylo zapříčiněno v první řadě právním napadáním odborných posudků ze strany právníků majitelky objektu, kterým nebylo dáno za pravdu.
Vechna odborná stanoviska posudku jsou pro zapsání objektu mezi památky. Na základě několika dopisů od právníka, jeho námitky jsou znovu vyvráceny, nakonec ministerstvo nehledí na odborná stanoviska a přes dvouleté vyčkávání s odůvodněním, které neodpovídá stanoviskům, a vzhledem ke patnému technickému stavu, Schlaraffii za kulturní památku neprohlauje.
(http://placjablonec.cz/aktivity/schlarrafie/shrnuti-prubehu-kauzy/)
Eingegeben: 23.9.2014