Neumühle (Nový mlýn) - Waldheimský mlýn
Beigetragen:
Jiří Kripner Nepatrné stopy budov těsně při hranici patří Waldheimskému Mlýnu, který byl nazýván také Novým nebo Huským Mlýnem. Polohu mlýna dnes připomíná litinový kří, vyzdviený Johannem Steinerem r. 1841. Mlýnský rybník a rozpadlá propust, kterou dnes uzavřely svou hrází bobři (hráz je čerstvě vybagrována), jediní obyvatelé této oputěné enklávy, jsou posledními připomínkami zaniklého osídlení.
V 50. letech 20. stol. byly mlýn i letírna, stejně jako celý Waldheim, zbořeny. K likvidaci letírny se vztahuje událost, kterou jsem slyel od místních starousedlíků. Větina domů ve Waldheimu byla zbořena a jejich materiál na místě rozhrnut buldozery. Dřevo bylo větinou spáleno na hromadách. Budova letírny vak obsahovala krásné, zdravé a velice dlouhé trámy, které byly pečlivě vybírány a skládány na hromady, aby se mohly odvézt do vnitrozemí. Během několika dní se u zřícenin nakupila pěkná hromada trámů, které pohraničníci nařezali na pravidelné rozměry. Kdy vak přijely těké nákladní automobily, byly trámy pryč. Němci, kteří ve pozorovali z jen několik metrů vzdálené hranice, vechno dřevo přes noc odvezli.
K tomuto mlýnu čp. 14, který měl být a patrně i byl v r. 1891 přestavěn na letírnu skleněných tabulí firmy Kupfer a Glaser, se ve Státní okresním archivu Tachov zachovala podrobná stavební dokumentace vyhotovená tachovským stavitelem Joseferm Erlerem. K patrové budově starího mlýna o rozměrech 14x9 m měla být v pravém úhlu přistavěna letírna na půdorysu 21x10,60 m. Letírnu, která obsahovala v přízemí strojovnu a v patře vlastní dílnu, poháněla 2 vodní kola. Na mapě, která slouila jako příloha k vodní knize, je novostavba nazvaná jako Hüttenmühle zakreslena a označena pořadovým číslem 13, co značí, e na Huském potoce mezi Novou Kníecí Hutí a státní hranicí pracovalo kolem r. 1900 třináct provozů poháněných vodní silou.
Zdroj: Zdeněk Procházka - Sklářství v Českém lese na Domalicku a Tachovsku
Eingegeben: 26.1.2014