PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svatý Vojtěch (Sankt Adalbert) - Stručná historie kostela

Přispěl: Jiří Kripner

Postaveno:raně gotický, obnoven 1589, věž přistavěna 1664, znovu obnoven 1711 Zbořeno:srpen 1959

Jednolodní, obdélný (celkově cca 9,5 x 32 m), s trojboce uzavřeným presbytářem a věží přistavěnou roku 1664 v ose presbytáře. Věž měla v přízemí sakristii. Okna i dveře zakončeny polokruhově (po obou stranách měla loď po třech a presbytář po jednom okně). Loď i presbytář plochostropé s nástěnnou malbou imitující štuk z konce 17. století. Sakristie sklenuta plackou. Hlavní oltář z roku 1723. - Osada Svatý Vojtěch počátkem 50. let vysídlena a následně v jejím okolí byla zřízena vojenská minometná střelnice; při střelbách byl poškozen kostel i domy v obci. Poškozený kostel byl po zrušení střelnice využíván jako stáj pro dobytek a stodola na len, v srpnu 1959 byl zbořen. - Zůstala jen veliká hromada trosek (i velké a opracované kameny a cihly) mezi dvěma řadami javorů nad chatou. - Osada Svatý Vojtěch zcela zbořena, zůstal jen poškozený transformátor opodál a chata pod kostelem.

Zdroj:
http://www.znicenekostely.cz/

Vloženo: 21.1.2014Komentáře a upřesňující informace


sv.vojtěch [karel valný 27.5.2016 20:53] | Reagovat
v květnu 1963 jsem jako voják toto místo ke kterému nevedla žádná cesta navštívil. Ještě tam kostel značně zdevastovaný stál. Rovněž polorozpadlé domky.
Nejzachovalejší byl hřbitov, kde bylo jen pár pomníčků povalených, ale byl notně zarostlý. Okolní pole byla přeměněna na pastviny. Za nějaký rok proběhla celonárodní akce ve které se tyto objekty všechny rušily , údajně aby neposloužily
západním agentům.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist