Waltersruhe (Walterova hrobka) - WALTROVA HROBKA U ČERVENÉHO DVORA
Beigetragen:
Jiří KripnerWALTROVA HROBKA U ČERVENÉHO DVORA
Anna Kubíková
Kdy jsem v roce 1993 připravovala pro sedmé číslo Obnovené Tradice článek o schwarzenberských hrobkách, na jednu z nich jsem zapomněla. Stávala u parku červenodvorského zámku a byla postavena pro jedno dvouleté dítě. Určité badatelské dotazy na osud malého Waltra Schwarzenberga probudily můj zájem o smrt tohoto chlapečka, kterému údajně nepozorná chůva přivodila pád na hlavičku se smrtelnými následky.
Předem podotýkám, e konkrétní příčina smrti není v ádném zachovaném dokumentu uvedena. Oficiální zpráva zní: Zemřel po krátké nemoci 19. dubna 1841 v 10 hodin večer. Osud jeho tělesných pozůstatků byl tak pestrý, e je to a nepochopitelné. Waltrova rakev se několikrát stěhovala, aby nakonec spočinula v třeboňské schwarzenberské rodinné hrobce.
Jak jsem ji poznamenala, ádná přímá či konkrétní zpráva nepotvrzuje tradovanou pověst o neastném pádu. Pitevní protokol je sice psán "doktorskou" němčinou s řadou lékařských latinských odborných výrazů, ale dá se mu celkem dobře porozumět. Podle tohoto dokumentu, vyhotoveného dne 22. dubna 1841 ve Vídni prosektorem doktorem Dlouhým, provedli pitvu doktoři Götz a Lenk za přítomnosti dvorního rady doktora Wierera svobodného pána z Rettenbachu. Ohledávané tělíčko bylo shledáno jako dobře ivené a velikostí odpovídající věku dvou let dítěte. Podrobný popis vnějího stavu lebky obsahuje určité indicie, které napovídají, e zřejmě dolo k jejímu po kození a pokusu o léčbu. Vyplývá to z konstatování, e "na obou spáncích a na temeni hlavy byly nalezeny rány, odpovídající ranám po přiloení lékařských pijavic". Lebka dvouletého chlapce měla jetě nesrostlé lebeční vy a kost byla dosti tenká. V lebeční dutině byl srpovitý záhyb kůe na velkém mozku pokrytý tmavočervenými skvrnami sraené krve. Skvrny krevní sraeniny byly nalezeny i na měkké pleně mozkové. Tyto nálezy napovídají, e muselo dojít k úderu do hlavičky, nebo k jejímu nárazu na tvrdou podloku. Kdo svou nepozorností zavinil tuto předpokládanou tragédii, to nelze ze zachovaných dokumentů zjistit.
Walter se narodil 22. dubna 1839 ve Vídni jako nejmladí z dětí Jana Adolfa II. ze Schwarzenbergu a Eleonory rozené z Liechtensteinu. Při křtu obdrel jména Walter Prosper Josef Kajetán Soter Cajus. Zemřel ve Vídni 19. dubna 1841. Dne 22. dubna zmíněného roku bylo tělíčko úředně ohledáno a poté nastala jeho neklidná pou. Z Vídně odvezli rakev s Waltrovými tělesnými pozůstatky na území třeboňského panství do známého poutního místa Svaté Magdaleny (dnes Majdalena) a tam začala jeho anabaze.
V sobotu 23. dubna 1841 v 9 hodin dopoledne vysvětil rakev kníecího syna v kapli sv. Magdaleny tamní kněz a poté bylo toto břemeno naloeno na zvlátní vůz a v doprovodu 10 kníecích úředníků odvezeno do Třeboně. V Třeboni doprovázelo vůz od městské brány a k zámecké kapli 12 bíle oděných dívek a 12 chlapců. V kapli vyzvedli rakev na připravené castrum doloris (ozdobný katafalk), u něho dreli v hodinových intervalech čestnou strá úředníci a lesníci z třeboňského panství. V neděli 24. dubna v 9 hodin slouil třeboňský děkan a dalí duchovní slavnostní mi za zemřelého, nače rakev přenesli na vůz taený estispřeím. Smuteční vůz v doprovodu dalích esti vozů s kníecími úředníky poté vyrazil směrem na těpánovice. Tam převzali doprovodnou slubu od třeboňských úředníků úředníci a lesníci z panství Hluboká a těpánovický farář rakvi poehnal. Dalí zastávka s poehnáním se konala v Kamenném Újezdu. V Kosově předali hlubočtí úředníci doprovodnou slubu a vůz s rakví úředníkům a lesníkům z panství Krumlov v čele s vrchním lovčím von Feldeggem. Spřeení smutečního vozu se ujal kapitán českokrumlovské kníecí gardy. Dalí zastávka se uskutečnila v Rájově, kde rakvi poehnal černický farář. V Přísečné přeloili rakev na nový, přepychově ozdobený pohřební vůz a dojeli ke kapli u Svaté Trojice na hranicích města Českého Krumlova. U sv. Trojice seřadili smuteční průvod takto: v čele kolní děti, chovanci z kníecího i městského pitálu, městtí ostřelovači, vůz s rakví obklopený 12 bíle oděnými dívkami, které v rukou drely stuhy visící z vozu, dále kníecí sekretář a domácí hofmistr, kníecí úředníci, úředníci správy krumlovského panství, městtí úředníci, duchovní z celého krumlovského panství. Po příjezdu na třetí zámecké nádvoří sňali rakev z vozu a přenesli ji na připravené castrum doloris v zámecké kapli. Po hodinách se u tohoto katafalku střídali schwarzenbertí úředníci drící čestnou strá. Smuteční slavnosti v Českém Krumlově pokračovaly ve dnech 25. a 26. dubna 1841 a v jejich závěru byla rakev přenesena k dočasnému uloení do malé staré gotické kaple vedle zámecké kaple sv. Jiří a tam zamčena. Správa českokrumlovského panství vyčíslila finanční náklad za slavnosti ve dnech 25. a 26. dubna částkou 377 zlatých 35 krejcarů.níci drící čestnou strá. Smuteční slavnosti v Českém Krumlově pokračovaly ve dnech 25. a 26. dubna 1841 a v jejich závěru byla rakev přenesena k dočasnému uloení do malé staré gotické kaple vedle zámecké kaple sv. Jiří a tam zamčena. Správa českokrumlovského panství vyčíslila finanční náklad za slavnosti ve dnech 25. a 26. dubna částkou 377 zlatých 35 krejcarů.
Ve staré zámecké kapli čekal Waltrův sarkofág, sestávající z vnitřní rakve zhotovené z tvrdého dřeva a vnějí rakve z měděného plechu, na postavení vlastní Waltrovy hrobky. Waltrovi rodiče si přáli, aby jejich benjamínek spočinul v samostatné hrobce. Jejím postavením v Červeném Dvoře pověřili architekta Franze Beera, vrchního stavitele Viléma Nevenhorsta a stavitele Jana Svobodu. Ti vichni jsou podepsáni na stavebním plánu této stavby. Na přání rodičů zesnulého měla být pohřební kaple postavena co nejrychleji. Za tím účelem bylo určeno, aby byly dány k dispozici povozy pro sváení stavebního materiálu. Dva panské vozy ze dvora Křenov a dva vozy z Nového Dvora měly vozit písek, 2 vozy z Červeného Dvora a 2 jiné vozy cihly. Vápno a dalí stavebniny vozily dalí vozy. Pro urychlení celé akce měly být brány cihly ze zásob svezených pro potřeby hlubockého zámku. To ve se dálo v druhé polovině června roku 1841. V červenci byly dodány ozdobné stavební prvky - kamenný kří, tři erby na ozdobení průčelí, dubová vrata, elezná mří, oltář, podstavec pod sarkofág. Počátkem září hlásil architekt Beer kníeti, e stavební práce jsou dohotoveny, ale ve musí řádně vyschnout. 14. listopadu byla kaple připravena přijmout Waltrovy tělesné pozůstatky. Čekalo se jen na její vysvěcení a převoz rakve.
Vedle obyčejného stavebního plánu této hrobky na papíru byly vyhotoveny tři dalí na pergamenu, ke kterým byly přiloeny tři zakládací listiny, rovně napsané na pergamenu. První z těchto pergamenových dokumentů byly vloeny do kovové schránky a ta uloena do základního kamene hrobky, druhé byly uloeny v českokrumlovském panském archivu, kde jsou dodnes a třetí ve schwarzenberském rodinném archivu ve Vídni, který se v roce 1893 přestěhoval do Českého Krumlova, co znamená, e i ony jsou dnes v Českém Krumlově.
Dne 24. listopadu 1841 o půl deváté dopoledne vyzvedli Waltrovu rakev ze staré českokrumlovské zámecké kaple a pohřební vůz zamířil do Červeného Dvora. Po vysvěcení pohřební kaple Svatého Kříe českobudějovickým biskupem do ní vnesli Waltrovu rakev a českokrumlovský prelát slouil slavnostní mi. Obřadu byli přítomni: českobudějovický biskup, českokrumlovský prelát (farář), českokrumlovský zámecký kaplan, kvardián českokrumlovského minoritského klátera, faráři z Kájova a Chvalin, ředitel českokrumlovského panství, českokrumlovský purkrabí, sirotčí správce, hejtman kníecí gardy, správce českokrumlovského zámku a jeden aktuár.
Vzhled Waltrovy hrobky byl poplatný dobovým představám kněny Eleonory a kníete Jana Adolfa, kteří se při svém pobytu v Anglii (1838 se zúčastnil korunovace královny Viktorie) nadchli pro tudorovskou gotiku. V tomto stylu byl také postaven tzv. úřednický dům v Hluboké a přestavěn hlubocký zámek. Vzhledem k pobytu kníecích manelů v Anglii v červenci a srpnu 1838 lze předpokládat, e je jich poslední syn byl počat v tomto ostrovním království a jméno Walter, ve schwarzenberské rodině zcela nezvyklé, také souviselo s jejich zaujetím anglickým kulturním prostředím.
Proč zvolili k postavení zvlátní hrobky právě Červený Dvůr? Ve stavebních spisech k této stavbičce se objevuje věta" hrobka bude postavena na místě zvaném Waltersruhe", co napovídá, e si chlapeček Walter mohl na tomto místě hrávat, kdy rodina pobývala v červenodvorském zámku. Červenodvorský zámek byl spolu se zámkem v dolnorakouském Dornbachu oblíbeným místem odpočinkových pobytů kněny Eleonory, jejich parky dala upravit podle svých představ. Hrobka stála mimo vlastní areál parku v poloviční vzdálenosti mezi červenodvorským zámkem a Hejdlovem, tj. severovýchodně od zámku.
V lednu 1842 byly celkové náklady na stavbu Waltrovy hrobky vyčísleny sumou 18 942 zlatých 54 1/4 krejcaru. V květnu 1843 byla suma povýena na 22 578 zlatých 12 1/4 krejcaru. Platba stavebních prací se zřejmě protahovala a díky různým vysvětlováním víme například to, e podlahu hrobky tvořilo 800 anglických kosých dladic, spojovaných alabastrovým vápnem.
Hlídáním hrobky byl pověřen červenodvorský lesník. Rezervní klíče k hrobce opatroval českokrumlovský archiv. Kdy v roce 1873 umírala kněna Eleonora Schwarzenbergová, projevila přání, aby vedle její rakve spočinula rakev s Waltrovými ostatky. Kněna zemřela 27. července 1873 a ji 30. července byla Waltrova rakev převezena do schwarzenberské rodinné hrobky v kostelíku sv. Jiljí u rybníka Svět v Třeboni. Ve se událo v naprosté tichosti.
Ani u sv. Jiljí vak neměl Walter zůstat dlouho. Po dokončení nové schwarzenberské hrobky v Třeboni v roce 1877 do ní přenesli, s výjimkou rakve Karla I. ze Schwarzenbergu, vechny rakve od sv. Jiljí. Tady doel malý Walter konečně klidu, opět po boku své matky.
Kaple sv. Kříe u Červeného Dvora zůstala oputěná a nevyuitá. Nebyla vak vydána na pospas osudu a ivlům. Dozor nad jejím fyzickým stavem vykonávali lesníci či revírníci z nejbliího okolí. Klíč byl trvale uloen na správě českokrumlovského zámku.
Jak tento dnes ji neexistující objekt vypadal? Fotografie z přelomu 19. a 20. století ukazuje dobře zachovaný a udrovaný objekt, vzhledem odpovídající nákresu ze stavebního plánu. Dřevěná vrata i poloviční kovová mří jsou zavřené. Kaple byla porostlá popínavou dřevinou typu břečanu. Také její bezprostřední okolí bylo upravené a čisté. Na fotografii z roku 1949 je znát, e kaple musela být krátce před fotografováním opravena, poněvad omítka je čistá a popínavé dřeviny odstraněny. Na čelní fasádě jsou znatelné tři reliéfní erby, jeden nad vraty a dva o něco níe po jeho bocích. Neostrost fotografie neumoňuje jejich určení, ale podle stavebního plánu měl být nad vchodem erb schwarzenberský, heraldicky od něho napravo rovně schwarzenberský a na opačné straně lichtentejnský erb. Poslední fotografie z roku 1963 ukazuje, e kaple byla jetě v celkem dobrém stavebním stavu. Jejímu okolí ale ji nebyla věnována ádná péče. Těsně u kaple - hrobky rostly náletové dřeviny a u její boční stěny byla skládka dříví.
Při pročítání pramenů jsem se zamyslela nad tím, proč byl malý Walter pohřben tak daleko od místa svého úmrtí ( Vídeň) ve zcela samostatné hrobce, proč se ani jeden z rodičů nezúčastnil některého z pohřebních obřadů a proč jeho matka touila mít ho po smrti po svém boku. Eleonora byla velmi krásná a ivá dáma, kterou vídeňská vyí společnost nazývala "schöne Lori". Její zřejmě ohnivý temperament byl patrně dán uherskými předky z matčiny strany. Pravdou ovem je, e nejenom reprezentovala na plesech a dvorních slavnostech a touila ít v krásném prostředí, ale věnovala se i sociální péči o potřebné. Jako zcela hypotetická úvaha mně napadlo, zda náhodou nevyklouzlo neposedné dvouleté dítě přímo z matčiny náruče při hře nebo nějaké podobné aktivitě tak neastně, e si přivodilo smrtelný úraz, případně, zda matka nebyla svědkem pádu z náruče chůvy či jiné osoby. Nedoloitelné zhroucení neastné matky by jí mohlo zabránit v účasti na pohřbu a moný pocit viny ji nutil mít dítě stále co nejblíe. Pravdu se asi nikdy nedovíme a tak jim oběma přejme věčný klid.
ČASOPIS HISTORICKÉHO SPOLKU SCHWARZENBERG
Číslo: 34, Rok: 2006
Eingegeben: 15.1.2014