Tachauer Schmelzthal (Tachovská Hu) - Tachovská Hu
Beigetragen:
Marie LárováObec Tachovská Hu leí jihozápadně od Tří Seker. Její vznik je spojen s hornickou činnosti v oblasti. V okolí obce bývaly doly na těbu měděné a stříbrné rudy, vytěený materiál byl zpracováván v okolních tavírnách Schmelzhüten, podle nich se místu začalo říkat melzthal. Rozčlenění na jednotlivé obce vzniklo a později, na starých mapách mectál jen jeden, bez členění, Tachovské Huti se říkávalo melc, výjimečně Horní melc, Chodovské Huti pak Dolní melc. Úřední název obce získaly a v roce 1854 tj. Chodovský mectál a Plánský melctál, Tachovský zatím zůstal bez označení, v roce 1910 jej jetě na mapách můeme najít jako Třísekerský melctál, i kdy v té době ji nesl úřední označení jako Tachovský melctál.
Nejstarí část Tachovské Hutě ve východní části obce, tady byly postaveny první tavírny, tady je i největí seskupení domů. Odtud se obec táhne k západu a jihozápadně podél potoků Tichá a Huského potoka (původní název Zlatý potok).
V obci bylo pět mlýnů: nejseverněji poloený Floriánův mlýn, pod ním Finkenmühle, pak Königmühle, dalí v řadě Baiermühle a nejmladí Nový mlýn, vechny u potoka Tichá. V letech 1850 1880 mívala obec více ne 800 obyvatel a kolem stovky domů. V roce 1800 probíhala v obci v domě čp. 27 kolní výuka, nějaký čas se vyučovalo v obecním domě, vyučování ale bylo i v ostatních staveních, protoe v té době se jednalo o kolu putovní. Samostatná kolní budova byla postavena a v roce 1875, kola svému účelu slouila a do roku 1945.
V Tachovské Huti stálo téměř 100 stavení a v roce 1939 zde ilo 447 lidí. Jedním z nich byl i nejznámějí starosta Mariánských Lázní Agust Herzig, tomu patřil největí dům čp. 41, byl také vlastníkem domu čp. 44 ten nesl jméno Herzigovo manelky Idy: Ida Hof. August Herzig nechal na svém pozemku, na stráni při cestě do Lohhäuseru postavit kamennou lavice, která také byla pojmenována podle jeho manelky Idino sezení (Idina lavice) a bylo do ní vytesáno věnování. V roce 1990 byla lavice přemístěno do Tří Seker a nyní stojí u Minimuzea Bouda ve Třech Sekerách. August Herzig nechal na svém pozemku vybudovat pomník padlým vojákům v první světové válce. Z Tachovské Huti padlo 28 muů, za kadého padlého nechal vysadit jeden javor, tak vznikl tzv. Herzigův Javorový háj.
V roce 1947 bydlelo v Tachovské Huti jen 97 lidí. Na letecké mapě z roku 1958 jsou ji skoro vechna stavení v západní části obce zbourána. Dnes má obec 20 domů, zachovány byly domy ve východní části obce tj. v nejstarí části původního osídlení.
Čerpáno: obec Tři Sekery/ Tři Sekery v historii a dnes Zdeněk Buchtele a Richard vandrlík/
Eingegeben: 13.1.2014