PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Usedlost Skalka (Usedlost Skalka) - Usedlost Skalka

Přispěl: Jiří Kripner

Usedlost Skalka

Na místě kdysi nazývaném Na Vejhřevkách bývaly od 14.století vinice Klamperna, Kovářská a Stará. Roku 1599 zakoupila Dorota Skálová vinice Klampernu a Kovařovskou o
velikosti 10 strychů a o rok později vinici Starou o rozloze 2 strychy a spojené vinice pak byly nazývány Skálovskými. Od roku 1680 byla vinice evidována jako majetek košířské farnosti.

Hospodářská usedlost tu vznikla až koncem 18.století. Tvořil jí na vysokém návrší samostatně stojící patrový obytný dům a tři hospodářské budovy s dvorem na půdorysu U obehnané ohradní zdí s barokní branou a parkem upraveným v anglickém stylu.

Na sklonku 19. století Skalku vlastnila lékařská rodina Rennerů (stejně jako usedlosti Klikovka, Klimentka a Ladronka v okolí).
Obytná budova Skalky nesla znaky svého barokního původu. Fasáda byla členěna červenými lisény (svislé ploché výstupky), ale po nevhodných úpravách v r.1963 byly zcela zastřeny. Budova stojí dodnes a ještě v nedávných dobách sloužila k bydlení. Dnes je žalostně zpustlá a skýtá přístřeší jen bezdomovcům. Zahrada je téměř neprostupně zarostlá, ohradní zeď s bránou je zachována jen v torzech.

Mineme-li však zarostlou Skalku po krátké chvíli vyjdeme na pěkné široké louce sloužící kdysi jako pastvina a dnes jako místo k rekreaci. Je obklopena lesem a ze skalnatého ostrohu je snad nejkrásnější vyhlídka na Košíře. Louka je na kopci zvaném někdy kromě Skalka také lidově Jiruš. Podle mapy z r.1650 byl ale označován jako Katovská hora, což napovídá, že zde zřejmě bývalo i popraviště.

Vloženo: 12.1.2014Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist