PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Viktorovo údolí (Wiktorsthal) - Vrchnostenská sklárna ve Viktorově údolí

Přispěl: Jiří Kripner

Obrigkeitliche Glasfabrik Viktorthal (vrchnostenská sklárna ve Viktorově údolí) nebo také "Metternich-Beatrix". Sídlo dostalo název ve druhé polovině 18.století, kdy se objevuje u Schallera i na josefínské vojenské mapě.
Vyrábělo se zde nejen tabulové sklo, ale i známé bílé lahvičky ODOL s typicky zakřiveným hrdlem.Ještě v 50. letech se na katastru Krásného a Tří Seker občas nalezl nějaký ten exemplář, byť poškozený. Panská sklárna Viktorovo údolí měla v době největší slávy 6 domů a 20 obyvatel.
Po vzniku Grafengrünu se sice sklářská výroba i nadále soustředila do Viktorova údolí, ale současně byla ve vsi v čp.5 v provozu další sklárna, vyrábějící ještě počátkem 20.století. V té době byla již sklárna ve Viktorově údolí zaniklá a provozní budova sloužila jako fořtovna (čp.44).(Pozn. Rukovět království českého uváděla k 20. květnu 1846, že tato továrna už neexistuje.)

Poslední obyvatelé hájovny:
Myslivna ve Viktorově údolí, čp.44 - myslivec Jan Široký a žena Marie Široká, 4 děti. Roku 1940 se přestěhoval po pansionování do Kynžvartu.

Upraveno a zpracováno na základě článku Zdeněk Buchtele: "Háj - Grafengrün", Hamelika 1999 číslo 09


Vloženo: 8.1.2014Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 20 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist