Mlýny v údolí Lučního potoka (Mlýny v údolí Lučního potoka) - Panel Staré vodní stavby NS Luční potok
Beigetragen:
Jiří KripnerStaré vodní stavby
Pro region Českého středohoří byla charakteristická hustá sí vodních staveb. Četné vodoteče s poměrně velkým spádem a příznivými průtokovými parametry po větinu ročního období si jejich stavbu přímo vynucovaly. Dnes u
jen ojediněle dochované vodní stavby jsou cenným dokladem vysoké úrovně technického stavitelství v lidové architektuře a dotvářejícím faktorem krajiny se značnou sociálně ekonomickou ahistorickou hodnotou. Na Lučním potoce stávalo jetě v polovině 19. stol. a 27 mlýnů, z nich do konce třicátých let bylo funkčních 16. Z toho dva byly upraveny na vodní pilu, jeden na výrobnu dřevěného zboí, dalí na výrobu knoflíků a v jednom se mlela práková barva. Vodní mlýny znamenaly historickou periodu technického vývoje, jejich význam přetrval jetě dlouho po zavedení parního stroje, ale předznamenal následnou epochu vodních turbín. Po skončení 2. sv. války nebyla ji značná část zdejích mlýnů zprovozněna.
K nejdůleitějím faktorům určujícím polohu a četnost vodních děl patří průtokové poměry na vodoteči (Luční potok u Zubrnic má 0,5m3/sec a před ústím do Labe v Malém Březně l ,2m3/sec, včetně kolísání +-20%) a dále spádové podmínky, které určují i délku jednotlivých náhonů. Příznivé spádové podmínky dovolují v celé oblasti Českého středohoří vyuívat vodní kolo na horní vodu. Tomu se přizpůsobily rozměry vodního kola, které zde mívalo kolem 4-6 m průměru a ířku od 0,8 m. Výkon vodních pohonů se pohyboval v rozmezí 2-15 ks. Vodní náhony probíhají zhruba po vrstevnici, se spádem 3-5 cm/m. Obnova někdejích technických zařízení na toku slouí zčásti svému původnímu účelu, zvlátě v budoucnu, budeme-li chtít obnovit ukázku některého z tehdejích starých mlýnů. Kromě toho se zvyuje jeho ekologický význam, zejména jako zásobování vodou do míst pro úspěný vývoj existenčně ohroených obojivelníků a průchodnost druhů lososovitých ryb k pískovým lavicím ke tření.
Eingegeben: 7.1.2014