PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Haldenhäuser (Haldenhäuser) - Na Haldě

Přispěl: Marie Lárová

Šimonovy domky – U dubu – U hlásky – U vodárny – i tak by se dalo označit místo, kde do roku 1945 stálo několik domů – čp. 63 (Schötzer), čp. 80 (Šimon), čp. 49 (původní dům čp. 49 ve Třech Sekerách vyhořel 27.4.1918, dům nebyl znovu postaven a čp. 49 bylo použito na domek postavený v roce 1920 Virgil Starkové). U domu čp. 80 býval malý rybníček (Mlecí rybník).
Než se začalo místo využívat k bydlení, bylo nutno odstranit pařezy po mohutných stromech, které byly kdysi vymýceny. V okolí je několik hald. 200 metrů na jihovýchod od vodárny leží největší třísekerská halda s názvem Eliášova halda. Další menší halda bývala jihozápadně od vodárny směrem ke Kyksu, halda byla v sedmdesátých letech rozhrnuta. Třetí halda leží západně a od vodárny je vzdálena asi 200m. Existence hald dokládá dávnou těžbu rud na Třísekersku.
Šimonovy domky – název byl používán před rokem 1945, podle vlastníka domu Šimona.
U dubu začali místu říkat dosídlenci po roce 1945, jméno místo dostalo podle mohutného dubu, který rostl na rozcestí Tři Sekery – Malé Krásné – Kamenec. V období zcelování půdy byla cesta do Malého Krásného zrušena, poražen byl i dub a zahrabán do země. Při rekonstrukci cesty v roce 2009 bylo torzo kmene dubu vyzdviženo a leží při cestě jako němé memento.
U hlásky – jeden z domů, který zde stál začala využívat armáda. Účel využití neznám, my jsme tomu říkali „hláska“. A někteří místu začali říkat U hlásky.
U vodárny – je v současnosti nejpoužívanější název. Vodárna pro zásobování vodou pro Tři Sekery tady byla vybudovaná v roce 1921.
Zdroj: Tři Sekery v historii a dnes, Zdeněk Buchtele, Richard Švandrlík

Vloženo: 6.1.2014Komentáře a upřesňující informace


Poděkování [Zdeněk Pechar 6.1.2014 18:01] | Reagovat
Děkuji za doplnění a upřesnění o místě.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 30 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist