PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Náhlovského mlýn (Náhlovského mlýn) - Historie

Přispěl: Fanda Podzimek

Na skice k císařskému otisku je zapsán majitel Wenzel Zauzal, ve Vodní knize František Náhlovský.

Později vlastnila mlýn Františka Hejnová (1930), dále Albína Jirková.

Zápis z Vodní knihy:

Vody využívá se k hnaní mlýnských strojů. Mlýn č. 159 měl dříve 4 žlaby i na prvním žlabu byla dvě kola s dvouma mlýny; druhý žlab jedno kolo s jedním mlýnem; celkem tedy tři mlýny na pravé straně nahonu. Druhé dva žlaby byly jalové. Starý mlýn byl později přeměněn ve mlýn amerikánský a byly zrušeny k tomuto cíli dva žlaby první a spojeny v jeden. První žlab jalový byl docela zrušen, druhý žlab jalový zůstal prozatím.

V spojeném prvním a druhém žlabu zřízeno toliko jedno kolo, jehož účelem bylo hnáti na pravém břehu náhona zřízená dvě složení amerikánská, na levém břehu pak jahelku a krupník. Později ponechán kolu tomu jen ten účel, hnáti jen dvě složení amerikánské na pravém břehu.

K hnaní krupníků a jahelky na levé straně již zřízených jakož i k hnaní onoho třetího stroje mlýnského, který z pravého břehu na levý břeh byl přenešen zřízená v pozůstalém žlabu jalovém turbína.

Výška, na kterou se voda staviti smí určitá jest jezem (vid protokol). Náhon od vtoku až k stavidlům jest tři sáhy široký.

Voda utíká dvouma otvory: první jest široký 8' 8", v něm se pohybuje kolo 8' lopatkami opatřené k hnání dvou na pravé straně Labe zřízených strojů amerikánských; druhý otvor 3' 6" široký, v něm se nachází turbína majíc objemu 3', která se využívá buď k hnání jahelky, neb krupníku, neb jednoho mlýna, kterýžto zřízeny jsou na levé straně náhona.

Vloženo: 9.12.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 68 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist