Lammel, Lammelschänke (U Beránka a Skalický vrch) - Poustevníci na Skalickém vrchu
Beigetragen:
Vladimír KrausPřispěl p. Miroslav Hammer
Poustevníci na Skalickém kopci
A do doby, kdy císař Josef II. v roce 1782 zakázal poustevnictví, ili někteří z obyvatel stranou od ostatních lidí v jeskyních nebo chudých chýích. Tito eremité nebo poustevníci vedly převáně zboný ivot, zajiovali církevní sluby, zabývali se řemeslem nebo doufali v dobročinné dary.
Pro takové lidi nabízel dlouho oputěný skalní hrad Pirkstein Bürgstein neboli Sloup, se svými četnými v pískovcové skále vytesanými jizbičkami, přístřeí. Masivní pískovcová skála se dodnes v němčině nazývá poustevnická skála - Einsiedlerstein.
Je zajímavé, e i na vrcholku Skalického kopce se od roku 1732 do 1772 sídlili poustevníci. O důvodech, proč se tito tři mui občas zdrovali na kopci, není nic známo. Přesto bylo něco z jejich ivota zaznamenáno, a nyní bychom to chtěli zveřejnit:
Jako první poustevník il na Skalickém kopci fráter Anton Schneider, vzdálený příbuzný Ludwiga Zinke ze Skalice č. 108 (1945: Hackel), naproti obecnímu úřadu. Zřídil roku 1731 se světským a církevním souhlasem na kopci poustevnu, v ní il skoro 26 let. Na kopci vytesal velký dřevěný kří, postavil ho a kadý pátek na něm zavěsil lucernu, která svítila celou noc. Stranou od kříe umístil dvě kamenné figury, Johanna a Marii. Okrasné keře, jako eřík, ale i květiny, např. lilie a orlíček, které vysadil, jsou vidět pod vrcholkem jetě dnes.
Schneider chtěl uskutečnit plán obchodníka se sklem Johanna Georga Trauschke, který chtěl zřídit kříovou cestu od vnějí kostelní brány a k vrcholku kopce. Jeliko vak Trauschke nedostal úřední povolení, a svůj úmysl nemohl uskutečnit, byli oba zklamaní. Trauschke se přestěhoval do Jablonného, kde zřídil nemocnici a ve městě učinil mnoho dobrého. Byl pohřben v kryptě tamějího kostela.
Anton Schneider, který se narodil ve Sloupu, zůstal na Skalickém kopci. Zemřel 20. května 1758 ve věku 63 let, poté co při práci na dřevěné soe spolkl hřebík, který drel v ústech.
Antonia Netschada, rozená Zinke, píe ve své kronice, e Schneider byl dítě z vesnice, bratranec mojí babičky z čísla 108 a maloval také svaté obrázky.
Ve skalické farní knize, kterou dal farář Rathausky k dispozici, se píe:
V roce 1732 byla se souhlasem světských i církevních vrchností postavena na tak zvaném českém vrchu poustevna, kterou si ctěný fráter Anton Schneider, narozený ve Sloupu, na vlastní náklady postavil a obydlel, jinak vak nedostává ani od vrchnosti ani od obce nic určitého, nýbr ije z vlastních zdrojů a z toho, co mu soucitní křesané nabídnou. Tento fráter Anton má skutečně papeskou plnou moc a svolení z Říma, zřídit kříovou cestu na kopec, jeliko taková byla zřízena i v Lípě v kláteře a vyvolala mnoho potíí, tudí se nic nedělalo a pravděpodobně i z toho nic nebylo, i kdy se nabídlo mnoho dobrodinců a podepsali se jmenovitě a přispěli by nemalým obnosem. Nahoře na kopci, v blízkosti poustevny, je postaven velký dřevěný krucifix, na něm je v pátek zavěena svítící lucerna a její světlo je vidět ji z dálky. Po stranách jsou dvě sochy Johannes a Maria, vytesané z kamene v lidské velikosti, zároveň je tu pěkná zahrádka, v ní jsou různé květiny:
V roce 1760 obydlel poustevnu na Skalickém kopci Samuel Görner, syn z rodiny optiků ve Cvikově. Byl zahradníkem, výrobce brýlí a dalekohledů. Dříve il jako poustevník v Samuelově jeskyni u Sloupu, která je pojmenovaná po něm. Podle Richtera přesídlil v roce 1718 po smrti frátera Jakoba Porowansky na Sloupský hrad. Podle Röslera il ale od roku 1735 do 1742 sloupském hradu. Protoe byl hodně veliký, utekl v roce 1742 před Prusy. il nějakou dobu v Praze, vrátil se pak ale do Sloupu, kde nosil světské oblečení a vyráběl zápalná konkávní zrcadla. Kolem roku 1756 se vydal na pou do Říma a po svém návratu v roce 1760 osídlil Schneiderem na Skalickém kopci zbudovanou poustevnu. Později il v poustevně na svatém kopečku u Příbrami. Tam doel svého osudu. V domnění, e se nějaký bohatý mu převlékl na poustevníka, byl jedné noci zavraděn.
Od roku 1772 do 1782 il fráter Johann Wünsch ze Strunice na Skalickém kopci jako poustevník. Byl přísluníkem řádu eremitů. Jako ji jeho předchůdci, sestupoval kadý den z kopce a slouil mi. V pátek vyvěovali poustevníci, jak ji bylo řečeno, na dřevěný kří lucernu, její světlo bylo vidět daleko do okolí. Po zruení poustevny v roce 1782 musel fráter Wünsch opustit Skalický kopec a bydlel pak ve Skalici č. 95 (1945: H. Kirschner). Zemřel dne 30. října 1791 ve věku 67 let na úplavici.
O Wünschovi existovala v archivu skalické fary listina, v ní se psalo:
Já, fráter Johannes Wünsch, narozený ve Strunici, jsem v osmadvaceti letech vstoupil do svatého řádu eremitů, sloil jsem zkouku dle třetího řádu svatého otce Fracisci Seraphici u velectěného otce kapucínu v Zákupech do rukou velectěného P. Capuciner Sanctus dne 19. listopadu 1752. Jsem bezprostředně podřízen svému velectěnému knězi a závisím na jeho libovůli, a sice, e kromě tohoto a velectěného biskupského konsistoria neuznávám ádného jiného pána. Bydlím na tzv. skalickém kopci, leícím u vesnice Skalice (Langenau) a to z přízně a dobré vůle obce Skalice (protoe jmenovaný kopec přísluí obci Skalice), ve zchátralém domečku pod číslem 320 (a) bez jakýchkoliv nároků. Dva dobří přátelé, kteří ji zemřeli, jmenovitě Franz Schneider z č. 108 a Johann Georg Trauschke z č. 244. oba ze Skalice. mi zanechali 300 fl jako dar k mojí skromné obivy, a to uloené v Praze u Svatého Jiří na úroky. Měl jsem zdědit skromný stateček, ale předal jsem ho za 30 fl odstupného svému bratrovi. Pro obivu potřebuji přiblině 30 fl, musím tedy ít velmi střídmě a nuzně. Ve skalickém farním kostele vykonávám dle mého svědomí a vědomí sluby v zákristii.
Skalice, dne 29. ledna 1772 fráter Johannes Wünsch
Na Skalickém kopci ili tedy následující poustevníci:
od roku 1731 do 1758 fráter Anton Schneider
od roku 1760 do ??? Samuel Görner
od roku 1772 do 1782 fráter Johann Wünsch
Poustevna nestála přímo na vrcholku kopce, ale poněkud níe, na volném místě směrem na východ, vedle skály.
V době půstu se poustevna na kopci stávala cílem kajícných hříníků. Museli si jako pokání naloit na záda jeden z kříů uloených v kostele, a odnést ho k poustevně. Říkalo se jim nosiči kříů.
Podle kroniky paní Antonie Netschada byl jmenován jetě jeden poustevník, a to jménem Helzel ze Sloupu. Chybějí vak letopočty, uvádějící dobu jeho pobytu. Právě jemu se připisuje zásluha o vysazení keřů a květin, zřízení dřevěného kříe na kopci a zajiování meních slueb v kostele. Ostatní to připisovali Schneiderovi. Helzel měl později bydlet u Emanuela Wenzela, poustevnického krejčího, v č. 30 ve Svobodné Vsi (naposledy tam bydlel Wenzel Keil).
Eingegeben: 8.10.2013