PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Štolnava (Stollenhau) - Historie

Přispěl: Fanda Podzimek

Historie osady Stollenhau se začíná psát někdy kolem roku 1570. Roku 1577 se o ní objevuje záznam v urbáři Velkých Losin. V archivu ve Velkých Losinách má též pozemkovou knihu (1640 a 1665). Rozloha katastru Stollenhau byla 230 hektarů. Do roku 1850 šlo o samostatnou obec, ale pak byla připojena k Nové Vsi - dnešní Žárové. Vesnice vyrostla poblíž dolu, kde se těžila železná ruda a odtud pochází i její tehdejší název. Der Stollen = německy důl, štola nebo chodba. Další možností vzniku názvu je německé označení paseky, na které jsou štoly. Na hornictví údajně poukazuje i erb obce, ale bohužel se mi nepodařilo nikde vygooglit jeho podobu.
Protože se místo nachází v oblasti bývalých Sudet, drtivou většinu tamních obyvatel tvořili Němci, převážně katolického vyznání. Měli zde kostel Svatého Jana a Pavla (původní dřevěný kostelík nechal zbudovat v letech 1610-1611 Jan Jetřich ze Žerotína), spadající pod farnost v Kopřivné (Geppersdorf), a od roku 1886 i jednotřídní obecnou školu. Do té doby se zde vyučovalo po domech. Od 19. století se začíná objevovat počeštěný název obce Štolhava, později Štolnava. Teprve od roku 1949 je obec uváděna pod jménem Prameny, jak se místo nazývá dodnes.
Po ukončení hornické činnosti v polovině 19. století nebyl v okolí žádný průmysl. Lidé se začali věnovat lesnictví a zemědělství, doloženo je pěstování lnu. V obci bylo nejdříve jen asi 12 usedlíků, ale v první polovině 20. století již zde stálo přes třicet domů a žilo v nich přes 180 stálých obyvatel.
Po 2. světové válce došlo na základě Benešových dekretů k odsunu německého obyvatelstva a osada upadla. Nikdo se zde v obtížných horských podmínkách nechtěl usadit a celá obec začala chátrat. Definitivní konec vesnice přišel v roce 1965, kdy byla z rozkazu komunistické vlády srovnána se zemí tanky vojenské posádky v Šumperku.
http://thomuv.blog.cz/1202/stollenhau-stolnava-prameny-historie-zanikle-vesnice


Vloženo: 2.10.2013Komentáře a upřesňující informace


Štolnava [Tomáš Kelar 11.12.2013 17:34] | Reagovat
Když už jste "obšlahl" celý text z mého blogu, mohl jste mi aspoň dát vědět. Uvedení zdroje moc neřeší, protože v očích zákona je rozhodující souhlas autora, nikoliv jen odkaz na původní stránku. S pozdravem Tomáš Kelar, thomuv.blog.cz
Re: Štolnava [Radomír Roup 11.12.2013 18:33] | Reagovat
Je nás víc, komu se tyto praktiky nelíbí.
Už byly podniknuty určité kroky aby k tomu nedocházelo.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist