Ptačí (Vogeldorf) - Stručně
Přispěl:
Miroslav LandaPtačí ležela také při silnici z Rotavy do Přebuze. Německé jméno „Vogelsdorf“ souvisí prý s tím, že tu roste mnoho jeřabin, chutná ptačí potrava, a také se zde kdysi rozšířil lov ptactva. Obec prý založili v 17. století osadníci z Bavorska, sklářští dělníci, pracující ve zdejších hutích. V roce 1625 se v těchto místech připomíná sklárna Davida Schürera, 1646 mistr Ziegner a 1651 Schug. Docházeli sem však z Břidlové, kde bydleli. Sklárna i okolní chalupy zanikly za protireformace roku 1653 odchodem sklářů do Německa.
Byl tady i Nostitzovský panský dvůr. Roku 1654 zde stálo sedm domků a 1783 se tu vypočítává 33 dospělých osadníků a 14 dětí. 1847 zde bylo 39 domků, 175 obyvatel, živících se krajkářstvím a dřevařstvím. Někteří docházeli pracovat do „knoflíkárny v Mlýnských Chalupách. Před odsunem Němců v roce 1946 měla ves 72 domů.
Jak jsme průběžně zmiňovali, i tady stejně jako v celé oblasti Kraslicka došlo po 2. světové válce k velkým změnám. Převážná část německého obyvatelstva byla odsunuta, přicházeli sem noví osídlenci, mezi nimi hodně reemigrantů, ale dřívějšího zalidnění se již nedosáhlo. Zemědělství zatlačoval průmysl, neosvědčilo se združstevňování, statni statky živořily jen díky statním dotacím a brigádnické pomoci. A tak se dřívější venkovská zemědělská oblast přeměnila v rekreační. V místech zaniklých či vylidněných osad se objevily chaty a rekreační chalupy, do kterých přijíždějí obyvatelé z Prahy i z hornické oblasti Sokolova. A tak se stává bývalá obec oblíbeným víkendovým sídlem. Z minulých dob zůstaly naštěstí záznamy historie těchto zaniklých osad, které připomínají již jen mistrní názvy.
Zdroj: Václav Kotěšovec - Pohledy do historie obcí Kraslicka
Vloženo: 22.9.2013